Spor

Kiteboard nedir ?

Kiteboard nedir ?
Kiteboard nedir ?
331views

Kiteboard; diğer ismi ile kitesurf olarak da bilinen, su üzerinde vücuda bağlı uçurtmaya yön vererek yapılan bir spor türüdür.

Kiteboard rüzgar gücü ile uçurtmanın çekmesi sayesinde board üzerinde durarak su yüzeyinde yapılır. Uçurtma sörfü olarak da bilinmektedir. Eğlenceli su sporları arasında yer almaktadır. Son yıllarda popüler olan uçurtma sörfü sporu, kısa sürede öğrenilebilen bir spordur.

Kiteboard eğlenceli su sporları arasında yer almaktadır

Üç aşamalı eğitimle öğrenilen uçurtma sörfü profosyonel sporcular tarafından yapılan bir spor dalı haline gelmiştir. Tatil planları yaparken farklılık istiyor ve tatilinizi daha eğlenceli hale getirmek istiyorsanız eğer uçurtma sörfünü düşünmenizde fayda var. Uçurtma sörfünü tek cümlede özetlemek gerekirse eğer, denizi ve sporu sevenler için ortak bir buluşma noktası diyebiliriz. Sörf gibi benzerlik göstersede farklı olan temel noktası uçurtma ile yapılıyor olmasıdır.

Kiteboard profosyonel olarak yapılan su sporları arasında yer almaktadır

Farklı bir deneyim yaşayıp bundan keyif almak istiyorsanız 1 hafta gibi kısa bir sürenizi uçurtma sörfü için ayırmalısınız. Alacağınız temel eğitimlerden sonra uçurtma sörfü sporu için önemli olan ilk şey rüzgar gücüdür.

Ülkemizde bu konuda elverişli olarak ege bölgesi yer almaktadır. Muğla’nın Gökova, Datça, Ortaca, Akyaka, Bodrum ilçeleri kiteboard sporu yapılan ilçeleri arasında. İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı mahallesinde de kiteboard sporu yapılmaktadır.

Ayrıca uçurtma sörfü yapılabilen yerler arasında bulunan bazı bölgelerimiz.
  • Adana- Karataş
  • Antalya- Kaş
  • Çanakkale- Gökçeada, Gelibolu Eğritaş
  • İstanbul- Kilyos, Tuzla, Kumköy

Yorum yapabilirsiniz