Kimya

Kışın buzlanmaya karşı neden tuz kullanılır ?

Kışın buzlanmaya karşı neden tuz kullanılır ?
Tuz, buzu nasıl eritir ?
193views

Kışın kar yağışından sonra yollarda oluşan buzlanma oldukça problem yaratmaktadır. Yayalar yürümekte zorlanırken, sürücülerde araçları kontrol etmekte zorlanır. Kaza risklerini azaltmak, insanların güvenli şekilde seyehat etmesini sağlamak amacıyla buzlanan yollar tuzlanmaktadır. Peki kışın buzlanmaya karşı neden tuz kullanılır ?

Kışın buzlanmaya karşı neden “tuz”

Tuz olarak nitelendirilen maddeler metaller ile ametallerin oluşturduğu bileşiklere denir. Tuz çeşitlerine örnek verecek olursak eğer;

  • SODYUM KLORÜR (NaCI)
  • MAGNEZYUM KLORÜR (MgCI2)
  • POTASYUM BROMÜR (KBr)
  • KALSİYUM BROMÜR (CaBr2)
BUZLANMADA GENELLİKLE SOFRA TUZU OLARAK BİLİNEN SODYUM KLORÜR’DÜR

Buzlanma sorunlarına karşı tuzun kullanılması kimya yasalarından yararlanmakla gerçekleşir. Kimyanın temel yasalarından biri “saf bir sıvıya katı madde eklenmesi sıvının donma sıcaklığının düşeceğini” söylemektedir. Buna göre yollarda oluşan buzlara ya da oluşabilecek buzlanmaya karşı tuzların kullanılması suyun donma sıcaklığını düşürecektir. Kullanılacak tuz çeşitleri ise ortam şartlarına ve koşullarına göre belirlenmektedir. Buzlanma problemlerinde yaygın olarak sofra tuzu olarak bilinen sodyum klorür kullanılmaktadır.

Tuzlanma çalışmaları genellikle hava tahminleri aracılığı ile yapılmaktadır. Hava tahminlerine bakılarak, yağması beklenen karın oluşturacağı buzlanmalara karşı önlem amaçlı çalışmalar yapılmaktadır. Bunun dışında yollarda oluşmuş buzların üzerinde ve kar yağışları esnasında karın sıkışarak buz oluşturmaması için kullanılmaktadır. Beklenen tahminlerde hava sıcaklığının 0°C altına düşmesi (saf suyun donma sıcaklığı) ile çalışmalara başlanmaktadır.

DÜNYA DIŞINDA DİĞER GEZEGENLERDE MEVSİMLER GÖRÜRLÜR MÜ ?

BUĞDAY TÜRLERİNİN ATASI SİYEZ BUĞDAYI NEDİR ?

Yorum yapabilirsiniz