Sağlık

Kış aylarında hastalıklardan korunma yolları nedir ?

Kış hastalıklarından korunma yolları
Kış hastalıkları ve korunma yolları
187views

Kış aylarında kar yağışlarından sonra şehrin beyaza bürünmesi, kar topu oyunları, kardan adamların yapılması ve oluşan muazzam manzaraları hepimiz severiz. Hava durumu haberlerini daha çok takip eder kışa özel giyinmeye çalışırız. Kış ayları yaklaşınca herhangi sorun yaşamamak için ve önlem almak adına araçlarımızı kışa hazırlarız. Peki araçlarımızı kışa hazırlamak dışında, bizler kışa ne kadar hazırız ? Soğuklardan korunmak için kışa özel giyinmenin dışında hastalıklardan korunmak için neler yapmalıyız ? Kış aylarında nelere dikkat etmeliyiz ?

Kar manzarası

Ekim ve kasım aylarında sıcaklıkların düşmesiyle ve aralık ayı itibarıyla soğuk havalar ülkemizde hemen hemen her bölgede etkisini göstermeye başladı. Meteoroloji’den hava durumları ile ilgili uyarılarda özellikle kasım-aralık-ocak ayları gibi kış aylarında yapılmaktadır. Son dönemlerde yapılan uyarılarla birlikte kar yağışlarının ve soğuk havanın etkisini daha çok göstereceği belirtilmiştir. Bugünkü içeriğimizde soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi rahatsızlıklardan korunmak için kışın hepimizin şikayetçi olduğu hastalıkların etkisini daha aza indirmek için önerilerde bulunacağız.

Hastalıklardan korunmak için güçlü bir bağışıklık sistemi

Kış aylarında sık görülen gribal enfeksiyonlardan korunmak adına bizim için en önemli olan hastalıklara karşı güçlü bir bağısıklık sistemine sahip olmaktır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için C vitamini içeren besinler tercih etmeliyiz. C vitamini açısından zengin olan besinlere örnek verecek olursak eğer, portakal, mandalina, limon, greyfurt, pancar, turp, maydanoz, kereviz, ıspanak, lahana gibi sebze ve meyveleri bol bol tüketmeliyiz. Ayrıca daha önceki içeriğimizde paylaştığımız kara mürver özütü içeren gıda takviyelerini hasta olmadan önce kullanabiliriz.

Hastalıklara karşı vücudun su dengesine dikkat edilmeli

Kış aylarında hareketsiz yaşam ve kapalı alanlarda daha çok zamanın geçirilmesi hastalıklara yakalanma olasılığımızı yükseltmektedir. Ayrıca kış aylarında suyun daha az tüketilmesi hastalıklara karşı davetiye çıkarmaktadır. Sağlıklı bir hayat için su, en temel ihtiyaçlarımızdan birisidir. Bundan dolayı hem vücudumuzun yeterli miktarda su ihtiyacı için hemde biriken toksin maddelerden arınmak adına bol bol sıvı tüketmeliyiz. Yetersiz alınan su miktarı vücudun enerji seviyesini düşürecektir.

Hastalıklardan korunmak için doğal antibiyotikler

Birçok insan ilaç kullanmayı sevmez ya da istemez. Bazılarımızda olası her sağlık sorununda antibiyotiğin iyi geleceğini düşünür. Yapılan kamu spotu reklamlarında gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılması gerektiği söylenir. Ayrıca bu konuyla ilgili sağlık bakanlığı tarafından reçetesiz antibiyotik satışı yasaklanmıştır. Sağlık konusunda ilk önerimiz kullanılacak her ilacın ya da sağlık sorunlarının uzman hekim bilgisinde gözetiminde olmasıdır. Bunun dışında hastalıklara karşı ve hastalık anında hepimizin çok iyi bildiği doğal antibiyotik tüketebiliriz. Doğal antibiyotik olarak bilinen bu besinler soğan ve sarımsaktır. Yemeklerde ya da salatalarda sıkça soğan ve sarımsak kullanmalıyız.

Bağışıklık sistemi için D vitamini, omega-3 ve çinko’nun önemi

Sağlıklı bir vücut için Omega-3 çok önemlidir. Omega-3 güçlü bir bağışıklık sistemi için düzenli olarak tüketilmelidir. Omega-3 sardalya-somon-orkinos-hamsi-uskumru ve palamut gibi bazı balık türlerinde bulunmaktadır. Balık sevmeyenler için ceviz, keten tohumu, chia tohumu, semiz otu, avokado gibi besinlerde de bulunmaktadır. D vitaminin önemi ise aynı şekilde bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Kışın vücudumuza güneşin daha az temas etmesinden dolayı D vitamini değerlerimiz düşüşe geçer. Havanın güzel olduğu ve güneşin olduğu zamanlarda kısa sürelide olsa yürüyüşler yapılmalıdır. Vücudumuzdaki çinko eksikliği de bağışıklık sisteminin düşmesine sebep olmaktadır. Çinko eksikliği için et ürünlerini düzenli olarak tüketmek gerekir. Et tüketmeyi sevmeyenler için D-vitamini, C-vitamini ve çinkonun bulunduğu gıda takviyesi ürünler kullanılabilir.

Yorum yapabilirsiniz