Bitkiler

Kara mürver nedir ?

Kara mürver nedir ?
Kara mürverin faydaları
406views

Kara mürver; bilimsel ismi sambucus nigra olarak adlandırılmış mürver sınıfı ve hanımeligiller familyasına ait şifalı bitkiler arasında yer alır.

Kara mürverin içerisinde neler bulunur ?

Kara mürver, mürvelgiller cinsi bitkiler içinde yer alır. Son zamanlarda alternatif tıp alanında yaygın olarak tercih edilen bir bitki olmuştur. Kara mürver, Dünya üzerinde Kuzey Amerika ve Avrupa’da yetiştirilen çiçekli bir bitkidir. Bitkinin çiçekleri küçük yapraklı beyaz, sarı ve pembe renklerinde olup keskin kokuya sahiptir. Ayrıca çiçekleri uçucu ve sabit yağlar içermektedir.İçeriğindeki A, C, B6 vitaminleri, lif ve potasyum açısından oldukça zengindir. Halk dilinde terleme çayı ve patlangıç olarak da bilinir.

Meyveleri genellikle siyaha yakın renkte ve küçük taneler şeklindedir. Meyvelerinde eser miktarda uçucu yağ, doğal şeker, bazı vitaminler ve boya pigmentleri bulunmaktadır. Meyvelerinin yüksek antioksidan özelliği bulunmaktadır. Kara mürver türüne göre 3 ile 10 m arasında çalı ya da ağaç şeklinde yetişmektedir. Birçok sağlık sorununa iyi gelen şifalı bitkidir.

Kara mürverin faydaları nelerdir ?

  • İçeriğindeki C vitamini zenginliği açısından bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarında etkinliği kanıtlanmıştır. Kış aylarında hastalıklara karşı dirençli olmak için güçlü bir bağışıklık sistemi gerekir. Hastalıklara karşı bağışıklık sistemini destekleyen kara mürver içeren gıda takviyesi ürünleri tercih edilebilirsiniz.
  • Kara mürver için grip savaşcısı diyebiliriz. Kış aylarında karşılaştığımız grip ve soğuk algınlığı semptomları herkesi rahatsız eden bir durumdur. Özellikle kalabalık çalışılan iş ortamlarında, okulda, toplu taşıma araçlarında grip gibi rahatsızlıklara yakalanma olasılığımız yüksek olmaktadır.
  • Terletme etkisi sayesinde göğsü yumuşatır ve balgam söktürücü özelliği vardır.
  • Diüretik yani idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. İdrar yolu hastalıklarına karşı iyi gelir. Sindirim sistemi sorunları ve kabızlık gibi sorunlara iyi geldiği bilinmektedir.
  • Anti-enflamatuar özelliği sayesinde eklem bölgelerindeki ödemi dağıtıcı ve ağrıyı kesici dindirici etkisi vardır.

Not: Her ilaçta ve üründe olduğu gibi olası yan etki ile karşılaşmamak için kullanmadan önce dikkat etmeniz gerekmektedir. Tedavi amaçlı kullanılmaz ve ilaç yerine geçmez. Gıda takviyesi ürünler içerisinde tedaviye yardımcı olarak kullanılmaktadır. Sambucus cinsi meyvelerin çoğunun toksik etkide olmasından dolayı kullanmadan önce konunun uzmanından bilgi almalısınız.

KIŞ AYLARINDA HASTALIKLARDAN KORUNMA YOLLARI NELERDİR ?

VİTAMİN NEDİR ? VİTAMİNLERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

ÇİNKO NEDİR ? FAYDALARI NELERDİR ?

Yorum yapabilirsiniz