Sağlık

İzotonik su nedir ?

İzotonik su nedir ?
izotonik su nedir ?
5.41Kviews

Vücut içerisindeki sıvılarla aynı basınca sahip ( osmotik basınç ) su türüdür. Örnek verecek olursak eğer sağlık sektöründe hastanelerde kullanılan serumlar izotonik su içermektedir.

İzotonik su nedir ?

Kullanım alanları saymakla bitmeyecek izotonik suyun sağlık alanında olmazsa olmazlar arasında olduğunu belirtmeliyiz. Tıp alanında kullanılan izotonik serumlar, vücut için uygun miktarda çözelti haline getirilerek uygulanmaktadır. Sağlık sektöründe serum fizyolojik ( SF ) kısaltmasıyla yada izotonik serum olarak adlandırılmaktadır. Sağlık sektöründe hizmet veren doktor, hemşire, eczacı ve diğer sağlık personellerinin uyguladığı ya da bildiği ekipmanlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İzotonik, hipotonik ve hipertonik çözümler sağlık hizmetlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Her birinin vücutta nasıl çalıştığını ve neden verildiğini bilmeniz gerekir.

İzotonik serumun sağlık alanındaki önemi;

Tıp alanında kullanılan izotonik çözeltiler ; hastanelerin acil servislerinde, ambulanslarda, ameliyathanelerde ya da yatan hasta servislerinde olması gereken medikal ürünlerin ilk sıralarında gelmektedir. Kullanılan serumların içeriği %9 izotonik sodyum klorür içermektedir. İzotonik serumlar bazı ilaçların intravenöz yani damar içi uygulanmasında kullanılmaktadır. Ya da vücutta kaybedilen su ve tuz dengesini sağlamak adına tek başına uygulanmaktadır.

İzotonik su; hücre içinde ve dışında aynı konsantrasyona sahiptir. Normal koşullarda hücrenin hem hücre içi hem de hücre dışı izotoniktir. İzotonik solüsyonlar,  kan kaybı, ameliyat, dehidrasyon, hücre dışı olarak kaybedilen sıvı kaybına bağlı EKSTRASELLÜLER sıvı hacmini artırmak için kullanılır. Su molekülleri hücrenin içinde ve dışında serbestçe hareket ederler ve hareket hızı her iki yönde de aynıdır.

İzotonik su nedir ?

İzotonik su çevresindeki ortama göre eşit miktarda çözünmüş madde içerir. Tipik olarak insanlar ve diğer çoğu memelilerde, izotonik su yüzde 0,9 tuzun su içierisinde ağırlık/hacim (g/l) olarak çözülmüş olduğu çözeltidir. Bu aynı zamanda saline solüsyonu olarak da bilinir ve intravenöz damlatma yöntemi ile uygulanır. Bu solüsyon hipotonik ve hipertonik çözeltilerin tam ortasıdır.

Hipotonik – Hipertonik – İzotonik su nedir

Hipertonik ve hipotonik solüsyon nedir ?

Hipotonik bir çözelti bir hücrenin şişmesine neden olurken, hipertonik bir çözelti bir hücrenin küçülmesine neden olur. Hücre ve hücre dışı olarak aşırı miktarda çözünen maddeye sahiptir. Suyun hücre içinden hücre dışı alana hücrenin dışına çıkmasına neden olur ve bu da hücrenin küçülmesine neden olur. Hipotonik solüsyonlar, hücre susuz kaldığında ve sıvıların hücre içine geri konması gerektiğinde kullanılır. Bu, hastalar diyabetik ketoasidoz (DKA) veya hiperosmolar hiperglisemi geliştirdiğinde olur.

Hipotonik, madde yoğunluğunun, sıvı yoğunluğundan daha az olduğu ortama denir. Hücre, izotonik ortamdan alınıp hipotonik ortama konulursa bulunduğu ortamdaki sıvıyı içine alarak şişer. Bu olaya deplazmoliz denir. Bitki hücrelerinde deplazmoliz devam ederse hücre şişer ve turgor durumuna geçer. Hipotonik, hipertonik ve izotonik göreceli terimlerdir. Yani, ozmolarite açısından bir çözümün diğerine kıyasla nasıl olduğunu açıklarlar. 

Örneğin, bir hücrenin içindeki sıvı, çevreleyen sıvıdan daha yüksek bir ozmolariteye, çözünen konsantrasyonuna sahipse, hücrenin içi, çevreleyen sıvıya hipertoniktir ve çevreleyen sıvı, hücre içi için hipotoniktir .

İzotonik suyun kullanım alanları nelerdir ?

İzotonik su bazı durumlarda haricen yani cilt üzerindeki tedavilerde uygulanmaktadır. Örneğin; vücutta oluşan yaralarda enfeksiyon oluşmaması adına, cilt üzerinde oluşan yanıkların temizliğinde, burun tıkanıklığını gidermede, göz gibi hassas bölgelerin temizliğinde ve medikal malzemelerin temizliğinde gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

  • Özellikler bebeklerde ve çocuklarda sıkça rastlanan burun tıkanıklığında ve temizliğinde kullanılmaktadır. Burun tıkanıklığında tıkalı olan sinüsleri açarak rahatlama sağlamaktadır. Sinüzit gibi rahatsızlıklarda nefes almada güçlük ve şiddetli baş ağrısı yaşanmaktadır.
  • Eczanelerde satılan ve genellikle burun tıkanıklığında kullanılan serum fizyolojik çözeltiler izotonik su içermektedir. Miktarını doğru şekilde ayarlayabildiğiniz zaman evde de kendiniz yapabilirsiniz.
  • Ayrıca grip-soğuk alğınlığı ve nezle gibi şikayetlerinizde rahat nefes alabilmek için okyanus suyu ya da deniz suyu içeren ürünleri güvenle kullanabilirsiniz.
  • İzotonik su çocukların ve yetişkinlerin göz temizliğinde tercih edilen ve zararı olmayan bir üründür.
  • Deri üzerinde oluşan yara ve yanık tedavisinde antiseptik etkisi sayesinde güvenle kullanabilirsiniz.
  • Son dönemlerde reklamlarda sıkça karşılaştığımız bebekler için üretilen ıslak mendil bebek bezi ürünleri izotonik su içermektedir.
  • İzotonik çözelti çocuklarda ve yetişkinlerde meydana gelen ağız içi yaralarında gargara ve sprey şeklinde üretilen ürünler içinde de yer almaktadır. Evde de uygulanabilecek bu formül ağız içi yaralarında antiseptik özelliğe sahiptir. Yüzey temizliğinde kullanılmaktadır.

Yorum yapabilirsiniz