İzotonik su nedir ?

Vücut içerisindeki sıvılarla aynı basınca sahip ( osmotik basınç ) su türüdür. Örnek verecek olursak eğer sağlık sektöründe hastanelerde kullanılan serumlar izotonik su içermektedir.

İzotonik su ;

Kullanım alanları saymakla bitmeyecek izotonik suyun sağlık alanında olmazsa olmazlar arasında olduğunu belirtmeliyiz. Tıp alanında kullanılan izotonik serumlar, vücut için uygun miktarda çözelti haline getirilerek uygulanmaktadır. Sağlık sektöründe serum fizyolojik ( SF ) kısaltmasıyla yada izotonik serum olarak adlandırılmaktadır. Sağlık sektöründe hizmet veren doktor, hemşire, eczacı ve diğer sağlık personellerinin uyguladığı ya da bildiği ekipmanlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

İzotonik serumun sağlık alanındaki önemi;

Tıp alanında kullanılan izotonik çözeltiler ; hastanelerin acil servislerinde, ambulanslarda, ameliyathanelerde ya da yatan hasta servislerinde olması gereken medikal ürünlerin ilk sıralarında gelmektedir. Kullanılan serumların içeriği %9 izotonik sodyum klorür içermektedir. İzotonik serumlar bazı ilaçların intravenöz yani damar içi uygulanmasında kullanılmaktadır. Ya da vücutta kaybedilen su ve tuz dengesini sağlamak adına tek başına uygulanmaktadır.

Bazı durumlarda haricen yani cilt üzerindeki tedavilerde uygulanmaktadır. Örneğin; vücutta oluşan yaralarda enfeksiyon oluşmaması adına, cilt üzerinde oluşan yanıkların temizliğinde, burun tıkanıklığını gidermede, göz gibi hassas bölgelerin temizliğinde ve medikal malzemelerin temizliğinde gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

İzotonik suyun kullanım alanları nelerdir ?

  • Özellikler bebeklerde ve çocuklarda sıkça rastlanan burun tıkanıklığında ve temizliğinde kullanılmaktadır.
  • Eczanelerde satılan ve genellikle burun tıkanıklığında kullanılan serum fizyolojik çözeltiler izotonik su içermektedir.
  • Ayrıca grip-soğuk alğınlığı ve sinüzit gibi şikayetlerinizde rahat nefes alabilmek için okyanus suyu ya da deniz suyu içeren ürünleri güvenle kullanabilirsiniz.
  • İzotonik su çocukların ve yetişkinlerin göz temizliğinde tercih edilen ve zararı olamayan bir üründür.
  • Deri üzerinde oluşan Yara ve yanık tedavisinde antiseptik etkisi sayesinde güvenle kullanabilirsiniz.
  • Son dönemlerde reklamlarda sıkça karşılaştığımız bebekler için üretilen ıslak mendil bebek bezi ürünleri izotonik su içermektedir.
  • İzotonik çözelti çocuklarda ve yetişkinlerde meydana gelen ağız içi yaralarında gargara ve sprey şeklinde üretilen ürünler içinde de yer almaktadır. Evde de uygulanabilecek bu formül ağız içi yaralarında antiseptik özelliğe sahiptir.

DİKKAT; İzotonik çözeltilere karşı hassasiyetiniz bulunuyorsa eğer kullanmadan önce uzman hekime danışmalısınız. Ciddi durumlar için mutlaka doktor tavsiyesi almalısınız.

NOT: Distile su nedir ?