Sağlık

Işık dolgusu nedir ?

Göz altı ışık dolgusu
Göz altı ışık dolgusu nedir ?
223views

Tıp alanında son yıllarda estetik cerrahi için yeni tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlardan birisi “ışık dolgusu” tedavisidir.

Yaşımız ilerledikçe şikayetçi olduğumuz sorunlar hepimizde benzerlik göstermektedir. İş hayatının getirmiş olduğu stresten, çevresel faktörlerden, sağlık sorunlarından şikayet etmeye başlarız. Birde yaşlanma belirtileri iyice can sıkıcı hal almaya başlar. Özellikle göz altı morlukları, göz altı torbalarının estetik görünümünü kaybetmesi, yüzde oluşan çizgiler, cilt kırışıklıkları gibi.

Işık dolgusu ( göz altı ışık dolgusu ) nedir ?

Göz altında oluşan sorunlara karşı, özel olarak hazırlanmış ilaçların, göz çevresine uygun hale getirilerek, mikro iğneler yardımıyla deri altına uygulanan tedavi yöntemidir. Ayrıca “göz altı dolgusu” olarak da adlandırılmaktadır.

Işık dolgusu öncesi ve sonrası

Göz altı ışık dolgusu nasıl yapılır ?

Tedaviye başlamadan önce bazı değerlendirmeler yapılmaktadır. Göz çevresinde oluşan sorunlar, ten rengi, tedavi esnasında oluşabilecek problemler değerlendirilerek tedaviye başlanır. Göz çevresi özel tonik uygulanarak temizlenir. Daha sonra tedavi sırasında, bireyin ağrı ve sızı hissetmemesi için enjeksiyon uygulanacak bölgeye lokal anestezi uygulanır.

Göz çevresi enjeksiyon için uygun hale geldikten sonra belirlenen bölgelere mikro iğneler yardımıyla hekimin belirlemiş olduğu doz miktarı ile dolgu uygulaması yapılır. Tedavide kullanılan ilaçlar hekim tarafından belirlenmektedir.

Uygulama tedavisi bittikten sonra göz çevresi tekrar özel tonik ile temizlenir. Göz çevresinde oluşan kızarıklık ve kaşıntı sorununa karşı hazırlanan kremler sürülerek soğuk kompres uygulaması yapılmaktadır. Uygulama süresi ortalama 30 dakika ile 1 saat arasında tamamlanmaktadır.

Işık dolgusu kaç seans yapılır ?

Tedavi seansı bireyin göz çevresinde oluşan sorunların boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca uygulamanın yapılabilmesi için dermatoloji ( cildiye ) hekiminin uygun görmesi ve değerlendirmesi gerekir. Bu tedavi yöntemi ömür boyu kalıcı bir tedavi yöntemi değildir. Belirlenmiş aralıklarla hekim gözetiminde tekrarlanan bir tedavi yöntemidir.

Işık dolgusu hangi sorunlarda uygulanır ?

  • Göz altı çevresinde oluşan morluklar, karanlık ve grimsi görüntüyü azaltmak ve yok etmek için uygulanmaktadır.
  • Göz altı ve çevresinde oluşan çizgiler ve eşitsizlikleri kamufle etmek amacıyla da uygulanmaktadır.
  • Göz altı torbalarına karşı uygulanmaktadır. Göz altı torbaları özellikle yaşlanma belirtilerinin başında gelmektedir. Bu durum estetik açıdan hemen hemen herkesi rahatsız etmektedir. Tedavi sürecinde göz altı torbalarının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır.
  • Uygulamadan sonra göz çevresi daha parlak ve pürüzsüz görünüm kazanmaktadır. Ayrıca uykusuzluk ve çevresel faktörlerin getirdiği yorgunluğa karşı canlı görünüm kazandırmaktadır.

İlgili yazılarımız

Yorum yapabilirsiniz