Sağlık

İnfluenza nedir ?

İnfluenza virüsü nedir ?
influenza nedir ?
321views

Kış aylarında yaygın olarak görülen grip ve soğuk algınlığı şikayetleri herkesi rahatsız eden durumlar arasında. Özellikle içinde bulunduğumuz aylar da bu tür vakalar yüksek oranda artış göstermektedir. Peki grip salgınına neden olan influenza nedir ? İnfluenza virüsüne karşı nasıl tedbirler alınmalıdır ? Hasta olduktan sonra neler yapmalıyız ?

İnfluenza ( grip ) virüsü nedir ?

İnfluenza virüsü gribe neden olan virüsler arasında yer almaktadır. Grip vakaları ülkemizde ekim ayından ocak ayına kadar artış göstermekte, ocak ayından mart ayına kadar da düşüşe geçmektedir. İnfluenza A ( H1N1 ), influenza B, rhinovirüs ve parainfluenze virüsleri benzer etkilere neden olan virüsler arasında yer almaktadır.

Ülkemizde halen dolaşımda bulunan influenza A ( H1N1 ) ve influenza B virüsleri üst solunum yolu şikayetleri ile hastanelere başvuru yapan hastaların bazılarında tespit edilmiştir. 2009 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan, domuz gribi salgını olarak adlandırılan ve birçok kişinin ölümü ile sonuçlanan influenza A ( H1N1 ) virüsü artık ” domuz gribi ” olarak tanımlanmamaktadır.

İnfluenza virüsüne karşı nasıl tedbirler alınmalıdır ?

Öncelikle bu salgına karşı alınabilecek en önemli tedbir, kalabalık ortamlardan kaçınılmalı ve hijyene olabildiğince dikkat edilmelidir. Bu aylarda sıklıkla eller yıkanmalı ve ellerin göz, ağız, burun ile temasından kaçınılmalıdır. Hasta kişiler ile yakın temas kurmamalı ve kapalı ortamlardan uzak durulmalıdır. Kalabalık ortamlarda ortak kullanım alanlarına gerekmedikçe dokunulmamalıdır.

Hapşırma, öksürme, aksırma esnasında kağıt mendil kullanmalı ve kullanılan mendil çöpe atılmalıdır. Sonrasında eller hemen yıkanmalıdır. Hastalık belirtileri gözlenmeye başladıktan sonra mutluka sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Mevsimsel grip için risk grubunda olan kişilerin kış ayları yaklaşmadan önce hekim bilgisi ile grip aşısı yaptırması önerilmektedir.

Grip belirtileri gözlendikten sonra en etkili tedavinin ilk 48 saat içinde olduğu unutulmamalıdır. Şikayetlerin gözlenmesi sonucu ilk olarak acile müracat etmek yerine aile hekimine başvurmalısınız. Grip rahatsızlığı her yaşta görülebilen ve risk grupları haricinde kısa sürede atlatılabilen bir rahatsızlıktır. Doktorunuz önerdiği ilaçları düzenli kullanmalı ve dinlenmelisiniz. Tedaviniz boyunca bolca sıvı tüketmelisiniz. Mevsimsel grip hastalıklarında antibiyotikler kullanılmamalıdır. Hekiminizin yazmış olduğu ilaçlar dışında ilaç kullanmamalısınız.

KIŞ AYLARINDA HASTALIKLARDAN KORUNMA YOLLARI NELERDİR

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz