KİTAPLIK

Incognito – Beynin Gizli Hayatı

Incognito - Beynin Gizli Hayatı
Incognito - Beynin Gizli Hayatı
533views

Incognito – Beynin Gizli Hayatı kitabının yazarı; David Eagleman Amerikalı bir sinirbilimci, yazar ve bilim iletişimcisidir. Stanford Üniversitesi’nde yardımcı profesör olarak ders vermektedir ve duyusal ikame için cihazlar geliştiren NeoSensory’nin CEO’sudur.

Incognito – Beynin Gizli Hayatı kitabı tanımı

‘Kendimizle aramızdaki fark, bir başkasıyla aramızdaki fark kadar büyüktür.’ – Montaigne –

Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birini çekici bulmakta bu kadar başarılıyız? Eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte?

Incognito – Beynin Gizli Hayatı

Ünlü nörobilimci David Eagleman, 20 dilde yayımlanan -ve neredeyse şimdiden klasikleşen- kitabı Incognito ile beynimizin derinlerine dalarak, yaptığımız, düşündüğümüz ya da hissettiklerimizin çok büyük bir kısmının bizden başka bir biz tarafından yönetildiğini ürkütücü bir berraklıkla ortaya koyuyor. Sadakat geninden sizi olmadığınız birine dönüştüren beyin zedelenmelerine; optik yanılsamalardan striptizcilerin neden ayın belirli zamanlarında daha çok para kazandığına; Truva fatihi Odysseus’tan renkleri işitip biçimleri tadabilen sinestezik insanlara kadar geniş bir yelpazeden vakaları ve araştırmaları bir araya getiren Incognito, beynimizin işleyişi ve çelişkileri hakkında olağanüstü bir keşif yolculuğu sunuyor.

“Bir kitap okudum, hayatım değişti.” – İsmet Berkan, Hürriyet

“Zihniniz bu kitap için size teşekkür edecek.” – Wired –

Yorum yapabilirsiniz