BilimselSağlık

Heterokromi nedir ?

Heterokromi nedir ?
Heterokromi nedir ?
641views

Düşünün bir gözünüz mavi, bir gözünüz yeşil ya da göz renginiz parçalı olarak iki ayrı renkten oluşmakta. İşte bu renk farklılığının ismi oftalmoloji dalında heterokromi (Heterochromia) olarak tanımlanmıştır.

Heterochromia, melanin pigmentinin fazla ya da az miktarda dağılımından dolayı oluşan renk farklılığıdır. Yaygın olarak gözlerde, kimi zaman da deride ve saçlarda görülmektedir. Gözde meydana gelen durumu heterokromi iridum olarak tanımlanmıştır. Renklerin dağılımda oluşan farklılığın sebebi ise kromozomlarda meydana gelen mutasyondur. Kalıtsal olarak doğuştan ya da sonradan oluşabilmektedir.

Doğuştan gelen heterokromi iridum göze zarar vermezken, sonradan oluşanlar da ise mutlaka göz hekimine başvurmalısınız. Göz hasarı, Glaucoma, İncontinentia pigmenti, Göz hemorajı, Parry-Romberg Sendromu ve Neurofibromatosis gibi hastalıklar ya da sorunlar sonradan oluşan heterokremi iriduma sebep olabilmektedir. Ayrıca tanımlanan üç çeşit heterokromi iridum çeşidi bulunurken insanlar dışında hayvanlarda da bu mutasyon gözlenmektedir.

Heterokromi iridum çeşitleri nelerdir ?

Tam heterokromi iridum; kişinin iki gözünün farklı renklerde olması durumudur. Bu durum heterokromi iridum çeşitleri arasında en belirgin olanıdır. Örneğin bir göz mavi diğer göz kahverengi olabilmektedir. Bu durum genellikle genlerden gelen aktarımla alakalı yaşanmaktadır.

Parçalı ( sektörel ) heterokromi iridum; irisin bir bölümünde bir renk diğer bölümünde farklı bir renk olması durumudur. Genellikle irisin etrafında bir halka oluşturmadan gözlenir.

Merkezi heterokromi iridum; göz bebeğinden dışarıya doğru çizgisel olarak farklı renkler oluşması durumudur. İrisin iç ve dış halkası farklı renkler oluşturmaktadır. Bu desene ait gözler kedi gözü olarak da benzetilir.

Benzer içeriklere göz atmak ister misiniz ?

“Görevi renk vermekle sorumlu olan hücre” melanosit nedir ?

“Genellikle bölgesel olarak görülen derideki beyazlık” vitiligo nedir ?

“Düşünün saçlarınız, deriniz doğuştan beyaza bürünmüş” albinizm nedir ?

Tamamen ya da bölgesel olarak siyaha bürünmüş canlıları anlatan” melanizm nedir ?

Yorum yapabilirsiniz