Bitkiler

Hedera helix nedir?

Hedera helix nedir ?
Hedera helix nedir
538views

Hedera helix; sarmaşıkgiller familyasına ait Avrupa ve Güneybatı Asya bölgesine özgü bitki türüdür.

Türkçe ismi “duvar sarmaşığı” olarak adlandırılan hedera helix, bulunduğu mekanı güzelleştirmesi dışında farklı amaçlar içinde kullanılmaktadır. Evlerde, ofislerde, bahçelerin duvarlarında süs olarak ve şirin bir görünüm kazandırmak için karşılaştığımız hedera helix orman sarmaşıkları arasında yer almaktadır. Güzel görünümü dışında havayı temizleme özelliğine sahiptir.

Şehir hayatının avantajları dışında en çok rahatsız olduğumuz dejavantajı kirli hava şartlarıdır hepimiz için. Temiz hava ile birlikte rahat nefes almamız açısından tercih edilebilir bitki türüdür. Duvar sarmaşığı ferahlatan yeşil görüntüsü ile, soluduğumuz havayı temizleme özelliği ile doğanın bize sunduğu hediyeler arasında yer almaktadır.

Kontrollü olarak bakıldığı zaman yetiştirilmesi yaygın hale getirilebilecek bir bitki türüdür. Olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklı bitkiler içindedir. Bakımı zor olamayan duvar sarmaşığı sağlık alanında bazı ilaç gruplarında da kullanılmaktadır. Duvar sarmaşığı bitkisel şurupların extresi olarak da kullanılmaktadır. Kuru öksürük ya da balgamlı öksürük rahatsızlıklarında etkili bir öksürük giderici şuruptur. Özellikle geçmeyen inatçı öksürük, mevsimsel allerjiye bağlı öksürük durumlarında kullanılmaktadır. Yetişkinler ve çocuklar tarafından kullanılabilmektedir.

Duvar sarmaşığının yaprak ve meyve kısımlarında zehirli madde bulunmaktadır. Bundan dolayı kullanımı hazır hale getirilmiş ilaçlar dışında kullanılmamalıdır. Hastalıkları tedavi edici ya da önleme özelliği bulunmaktadır. Herhangi bir yan etki ile karşılaşmamanız adına uzman tavsiyesi üzerine kullanmanızı tavsiye ederiz.

NOT: Son zamanlarda adını duyduğumuz Argan nedir ?

Yorum yapabilirsiniz