Sağlık

Haşimato tiroidi nedir ?

Haşimato tiroidi
225views

Haşimato tiroidi; tiroid bezinin salgıladığı hormonlara bağışıklık sisteminin hücreleri yabancı bir madde gibi görüp savaşması sonucu oluşur.

Daha anlaşılır ifade etmek gerekirse antikorların tiroid beziyle savaşması diyebiliriz. Graves hastalığı gibi otoimmün bir rahatsızlık olan haşimato tiroidi ilk kez 1912 yılında ismini aldığı Japon bilim adamı Akira Haşimato tarafından tanımlanmıştır. Hastalığın sebebi net olarak bilinmemektedir. Bağışıklık sisteminin kendi hücreleri ile savaşması sonucu tiroid bezi yeterli miktarda hormon sentezleyemez. Tiroid bezinde iltihap birikir. Bu rahatsızlık sonucu hastanın tiroid bezinin yapısında bozukluk ve tiroid nodülü oluşmaktadır.

Bu hastalık çoğunlukla kadınlarda görülmektedir. Ortalama 10 hastanın 7’sini kadınlar 3’ünü erkekler oluşturmaktadır. Kadınlarda bir başka rahatsızlık olan Pcos ile bağlantılı olabilmektedir. Fiziksel ve mental olarak hastaları ciddi anlamda etkilemektedir. Aşırı sinir ve stres hali, uykusuzluk, kilo verme ya da alma, sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi günlük yaşamda hastaları her koşulda etkilemektedir.

Haşimato nasıl ortaya çıkar ?

Haşimato tanısının belirlenmesi için dahiliye(iç hastalıkları) yada endokrinoloji bölümüne başvurmalısız. Hormon testi sonucundan sonra ortaya çıkmaktadır. Tedavisi yoktur yalnız hastalığın etkilerini azaltmak için dışarıdan hormon ilaçları takviye olarak verilmektedir. Bu sayede vücut için yetersiz miktarda kalan hormonlar dışarıdan takviye edilerek tamamlanmaktadır. Tedavisi yapılmazsa ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Sağlık sorunları ihmal etmeye ve ertelemeye gelmez.

Haşimato belirtileri;

Sürekli yorgunluk hali ve sindirim sistemi rahatsızlıkları görülen en yaygın belirtilerdir. Cildin soluk gözükmesi ve ciltte aşırı kuruluk oluşmaktadır. Depresyon ve anksiyete psikolojik etkiler gözlenmektedir. İştah artması ve kilo kaybı, seste değişiklik, aşırı kilo alımı, kaslarda kramplar, gibi semptomlarda yaşanmaktadır. Bu belirtilerin gözükmesi kesinlikle hasta olduğunuzu göstermez. Bu semptomlar başka bir rahatsızlıkların ya da hastalıkların belirtileride olabilir. Kesin tanı ve tedavi için doktora başvurmalısınız.

Yorum yapabilirsiniz