Bitkiler

Haşhaş yağının faydaları nelerdir ?

Haşhaş yağının faydaları nelerdir ?
Haşhaş yağının faydaları nelerdir ?
210views

Haşhaş yüksek miktarda çoklu doymamış yağa sahiptir. Ayrıca vücudumuz için gerekli olan bazı vitaminler ve minerallere sahiptir.

Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum kaynağıdır. Haşhaş tohumlarında C vitamini , tiamin ( b1 ), riboflavin ( b2 ) vitaminler yer almaktadır.

Haşhaş tohumunun 70 ila 100 çeşidi bulunmaktadır.

Tohumlarının en önemli sağlık faydaları arasında cilt ve saç sağlığını iyileştirme, bağışıklık sistemini güçlendirme, kadınlarda doğurganlığı artırma, kan akışını düzenleme, sindirimi problemlerini azaltma, kemik sağlığını koruma, sinir sistemini düzenleme gibi etkileri bulunmaktadır.

Haşhaş tohumu nedir ?

Haşhaş dünyada yetişen otsu bitkiler arasında olan Papaveraceae’nin ( gelincikgiller ) bir alt ailesidir. Bu alt familyada en çok söz edilen türler, afyon haşhaş veya ‘ekmek tohumu’ haşhaş denilen Papaver somniferum’dur. Anavatanının Doğu Akdeniz bölgesinden geldiğine inanılmaktadır. Günümüzde Doğu Asya ve Avrupa’nın birçok yerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Eski zamanlardan itibaren Hindistan ve Anadolu’da tarımı yapılmaktadır.

Haşhaş ve haşhaş yağının faydaları

  • Aromaterapide rahatlatıcı masaj yağı olarak kullanılmaktadır. Analjezik etkisinden dolayı ağrı kesici özelliği olduğu bilinmektedir.
  • Antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu bilinmektedir.
  • Vücudumuzdaki doku hücrelerinin önemli yapı taşını oluşturmaktadır.
  • Kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerine karşı faydası olduğu bilinmektedir.
  • İçeriğinde yüksek oranda omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini barındırmaktadır.
  • Saç problemlerine karşı saçı besleyici ve saçın çabuk uzamasını sağlamaktadır. Ayrıca saçta oluşan kepeklenme problemlerine karşı kullanılmaktadır.
  • İçeriğinde yüksek oranda E vitamini bulunmaktadır. Kadınlarda doğurganlık problemlerine karşı kullanılmaktadır.
  • Tansiyonu düşürücü ve uykuyu düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Haşhaşın içerisinde, vücudun kortizol seviyesini düşüren ve stresi önemli derecede azaltan çok sayıda alkaloide sahiptir.

NOT:

KORTİZOL : Kortizol, böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde üretilen, vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili bir kortikosteroid hormondur.

ALKALOİD : Alkaloidler bir bitki tarafından doğal olarak üretilen amin yapısında kimyasal bileşiklerdir.

KULLANIM ŞEKLİ : Özellikle uyku problemlerine karşı akşam yatmadan önce bir tatlı kaşığı tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kronik hastalıklarınız varsa eğer hekim tavsiyesi ve bilgisi dışında kullanılmamalıdır.

KARA MÜRVER NEDİR ? FAYDALARI NELERDİR ?

VİTAMİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR % ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

SİRKENİN FAYDALARI NELERDİR ?

ÇİNKONUN FAYDALARI NELERDİR ?

ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI NELERDİR ?

https://muhendisce.com/robotik-beyin-ameliyatlari-gerceklesti/

Yorum yapabilirsiniz