Sağlık

Hacamat nedir ? Faydaları nelerdir ?

Hacamat nedir ?
Hacamat tedavisi nedir ?
221views

Yüzyıllardır uygulanan ve alternatif tedavi yöntemleri arasında yer alan “hacamat tedavisi” nedir ? Hacamat tedavisinin faydaları nelerdir ? Hacamat tedavisini kimler yaptırabilir ? Bugünkü içeriğimizde hacamat tedavisi ile ilgili merak ettiklerinizi paylaşacağız…

Hacamat nedir ?

Hacamat tedavisi; vücudun belli noktalarına atılan ufak çiziklerden kupa, bardak, şişe veya boynuz kullanılarak vakumlama yöntemi ile kan alınmasıdır. Hacamat tedavisi yüzyıllardır uygulanan ve etkinliği tıp alanında da desteklenen bir tedavi yöntemidir. Çin tıbbında uygulanan bir tedavi yöntemi olduğu bilinmektedir. Genellikle başın arka kısmıdan, sırt bölgesinden, iki omuz arası bölgeden uygulanmaktadır. Bardak çekme ya da kupa tedavisi gibi isimlerlede bilinmektedir.

UYARI: Kronik rahatsızlıklarınız, daha önce yapılan bir ameliyat, sürekli olarak kullanmakta olduğunuz ilaçlar varsa eğer, hekim tavsiyesi ya da bilgisi olmadan hacamat tedavisi uygulamanızı önermiyoruz.

Hacamat tedavisi hangi amaçla uygulanır ?

Hacamat tedavisi deri altına birikmiş, vücuda ve organlara zararı olan pis kanın dışarıya atılması amacıyla uygulanmaktadır. Deri altında biriken pis kanın ve zararlı maddelerin (toksinlerin) alınmasıyla vücudun daha zinde ve sağlıklı olması amaçlanmaktadır. Ayrıca hacamatın uygulandığı bölgede kan akışı daha hızlı hale geleceği için oksijen taşınması daha çok olacaktır. Hacamat tedavisi vücudun belirli bölgelerine ve tedavi için belirlenmiş günlerde uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Hacamatı kimler yapabilir ?

Hacamat tedavisinin, uzman hekim ya da uzmanlığı belgelenmiş kişiler tarafından, sağlık kuruluşlarında yapılması sağlığınız açısından güvenilir olacaktır. Bunun sebebi tedavinin uygulanacağı ortamın ve tedavide kullanılan malzemelerin steril olmasıdır. Kullanılacak malzemelerin steril olması sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Ayrıca tedavide kullanılan malzemeler sadece size özel olmalıdır. Kan yoluyla bulaşıcı hastalıklara yakalanmamak adına bu hususa dikkat edilmelidir.

Hacamat tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

Hacamat tedavisi, her ayın belirli günlerinde yapılmalıdır. Hacamattan önce aç karna olunmalıdır ve tedavi yapıldıktan sonra 1-2 saat boyunca yiyecek yenmez ve uyunmaz. Sadece belirlenen bölgelere uygulanabilir. Uygulanan bölgelerde herhangi bir yara yada yanık olmamalıdır. Kadınlarda regl döneminde hacamat yapılmaz. Boyun bölgesi, kafa arkası ve kulak arkasına sık sık hacamat yapılmaz.

Hacamat tedavisi uygulama bölgeleri

Hacamatın faydaları nelerdir ?

Hacamat tedavisinin faydaları uygulandığı bölgelere farklılık gösterir. Rahatsız olduğunuz durumlar ve sağlık sorunlarına göre uzmanların belirlediği bölgelere uygulanmaktadır. Biz birazda, genel olarak hacamatın faydalarından bahsedelim…

Hacamat tedavisi, unutkan ve dikkat eksiği olanlar için oldukça faydalı bir tedavi yöntemidir. Migren ağrısı gibi baş ağrısından sıklıkla şikayetçi olanlar için uygulanmaktadır. Ayrıca psikolojik ve sinirsel rahatsızlıklara karşı etkili olduğu söylenmektedir.

Hacamat tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Gelecekte yakalanma olasılığımız olan hastalıklara karşı korur. Kan akışını hızlandırarak oksijen taşınmasını daha kolay hale getirir. Oksijen taşınmasını arttırarak daha zinde hissettirir.

Hacamat tedavisi, dolaşım sisteminde düzensizlik nedeniyle oluşan yorğunluk ve halsizliğe karşı iyi gelir. Kan akışını düzenlediği dolaşım sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. Damar tıkanıklığını önler ve özellikle tıkalı olan kılcal damarların açılmasında etkisi vardır.

Hacamat tedavisi, vücudun atamadığı ve vücutta biriken toksinlerin, serbest radikal maddelerin atılmasıyla sağlıklı bir yaşam sağlar. Görme kabiliyeti arttırarak gözlere canlılık vermektedir.

Hacamat tedavisi, vücutta biriken ödemin atılmasını sağlar. Ödemin sebep olduğu ağrıları ve şişliği dindirir. Kas-eklem ağrıları, boyun ve bel ağrılarına karşı uygulanmaktadır. Kasları gevşeterek kaslarda oluşan krampları azaltır.

Hacamat tedavisi, boyun ve bel fıtığı gibi rahatsızlıklarda uygulanmaktadır. Bel ve boyun fıtıklarının iyleşmesi daha rahat ve sağlıklı hareket etmemizi sağlar.

Hacamat tedavisi, kısırlık, üreme problemleri, cinsel isteksizlik gibi sorunların tedavisinde uygulanmaktadır. Dokulardaki toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi olduğu söylenmektedir.

Hacamatı kimler yaptıramaz ?

Kemoterapi tedavisi alanlar, ciddi kronik rahatsızlıkları bulunanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, kan görmesi durumunda rahatsız olanlar, organ nakli olanlar, gebelik döneminde olanlar, kalp pili bulunanlar ve panik atak gibi rahatsızlıkları bulunanların hacamat tedavisi yaptırması önerilmiyor. Ayrıca daha önce ameliyat geçirmiş kişilerin hekim tavsiyesi dışında hacamat yaptırması önerilmez.

Yorum yapabilirsiniz