Astronomi

Güneş sisteminde dünya dışındaki gezegenlerde mevsimler görülür mü

Güneş sistemi ve mevsimler
Güneş sisteminde bulunan gezegenlerde dünya dışında hangi gezegenlerde mevsim görülür
381views

Samanyolu galaksisinin üyesi olan güneş sisteminde Dünya ile birlikte toplam da 8 gezegen bulunmaktadır. Güneş sistemi’nde hangi gezegenler bulunmaktadır. Dünya dışında diğer gezegenlerde mevsimler görülür mü ?

Güneş sisteminde bulunan gezegenler

Güneş sistemi’nde bulunan gezegenler sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Üranüs, Neptün ve gezegenlerin bilinen 166 uydusu bulunmaktadır. Daha önce 76 yıl boyunca gezegen olarak kabul edilen Plüton’un, 2006 yılında yapılan oylamayla gezegenlikten çıkarılmıştır. Plüton’un cüce gezegen olarak kabul edilmesi tartışmalarına neden olmuştur. Plüton haricinde 4 cüce gezegen daha ve bu gezegenlerin bilinen 6 uydusu bulunmaktadır. Ayrıca güneş sistemin’de milyarlarca gök cismi bulunmaktadır.

Dünya dışındaki gezegenlerde mevsimler görülür mü ?

Güneş sistemi’nde bulunan gezegenlerde mevsimler görülmektedir. Hatta bazı gezegenlerde Dünya’da olduğu gibi dört mevsim oluşmaktadır. Gezegenlerde mevsimlerin oluşmasına neden olan iki etken bulunmkatadır. Birincisi gezegenin eksen eğikliği, ikincisi ise Güneş etrafındaki yörüngesinin şekli. Mevsimler gezegenin yörüngesideki hareketi esnasında Güneş’e olan yöneliminin düzenli ve tekrar eden şekilde değişmesi sonucu oluşmaktadır.

GÜNEŞ’İN EN NET FOTOĞRAFI

Birazda gezegenimizde yaşam faktörlerinden birisi olan Güneş’ten bahsedelim. Güneş’i özetle anlatacak olursak eğer, Dünya’ya en yakın yıldız, çekim kuvveti gezegenimizden 28 kat fazla ve bir tam turunu tam olarak 25 günde tamamlamaktadır. Güneş’in Dünya’ya olan uzaklığı ise 149,500,000 km yani 8 ışık dakikasına denk gelmektedir.

Güneş’le ilgili en güncel bilgi ise yukarıda görmüş olduğunuz fotoğraf. Hawaii’nin Maui adasın da 3000 metre yükseklikte bulunan Haleakela tepesinde kurulan “INOUYE GÜNEŞ TELESKOBU” ile Güneş’in bu zamana kadar ki en net çekilmiş fotoğrafı. Geçtiğimiz günlerde FEDERAL ARAŞTIRMA KURUMU ULUSAL BİLİM VAKFI ( NSF ) tarafından yayınlanmıştır.

DOĞUM HARİTASI NEDİR ?

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz