Uzay

Güneş sistemi ve gezegenler

Güneş sistemi
Güneş sistemi ve gezegenler hakkında bilgiler
264views

Daha önceki ilgili yazımızda “Güneş sistemi ve gezegenler” hakkında Dünya dışındaki diğer gezegenler de mevsimlerin görülmesinden bahsetmiştik. Bugün ise Güneş sistemi’nde bulunan gezegenlerin özelliklerinden bahsedeceğiz. Güneş sisteminde kabul edilen 8 gezegen ve 5 cüce gezegen bulunmaktadır.

GÜNEŞ SİSTEMİ

Güneş sistemi’nde bulunan gezegenler ve özellikleri

Güneş sistemi ‘nde bulunan gezegenler sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Üranüs, Neptün ve gezegenlerin bilinen 166 uydusu bulunmaktadır. Daha önce gezegen olarak kabul edilen Plüton cüce gezegenliğe düşürülmüştür. ( 5 cüce gezegen Ceres, Plüton, Eris, Haumea VE Makemake’dir )

GÜNEŞ SİSTEMİ VE GEZEGENLER “MERKÜR”

MERKÜR

MERKÜR; Güneş’e en yakın ve Güneş sistemi’ndeki en küçük gezegendir. Bundan dolayı Güneş’in etrafında en hızlı dönen gezegendir. Merkür, 0.055 Dünya kütlesine sahip ve çevresi 4.879 km’dir. Güneş’e olan ortalama uzaklığı 57, 91 milyon km, bileşimi ise atomik oksijen, sodyum, magnezyum, atomik azot, potasyum ve kalsiyumdan oluşmaktadır.

GÜNEŞ SİSTEMİ VE GEZEGENLER “VENÜS”

VENÜS

VENÜS; Güneş’e yakınlık bakımından ikinci gezegen konumundadır. Atmosferinin gelen Güneş ışınlarını dışarı çıkarmaması sonucu Güneş sistemi’nde bulunan en sıcak gezegen olarak bilinir. 0,815 Dünya kütlesine sahip ve çevresi 12.103 km’dir. Güneş’e olan ortalama uzaklığı 108,2 km, bileşimi ise çoğunlukta karbon dioksit, az miktarda azot ayrıca eser miktarda sülfür dioksit, argon ve su buharı içermektedir.

GÜNEŞ SİSTEMİ VE GEZEGENLER “DÜNYA”

DÜNYA

DÜNYA; Güneş’e yakınlık bakımından üçüncü gezegen konumundadır. Dünya’nın 4,5 milyar yıl önce oluştuğu tahmin edilmektedir. Ayrıca üzerinde yaşam barındıran tek gök cismi olduğu bilinmektedir. Güneş’e olan ortalama uzaklığı 149,6 milyon km ve çevresi 12,742 km’dir. Bileşiminde çoğunluğu azottan oluşan Dünya’nın bir kısmı oksijen az miktarda da su buharı ve argondan oluşmaktadır.

GÜNEŞ SİSTEMİ VE GEZEGENLER “MARS”

MARS

MARS; Güneş’e yakınlık bakımından dördüncü gezegen konumundadır. Yüzeyinde yoğun miktarda demir oksit bulunmasından dolayı kızılımsı renkte görünmektedir. Mars 0,107 Dünya kütlesine sahip ve çevresi 6,779 km’dir. Güneş’e olan ortalama uzaklığı 227,9 milyon km ve bileşimi yüksek oranda karbon dioksit, az miktarda argon, azot ve oksijenden oluşmaktadır.

GÜNEŞ SİSTEMİ VE GEZEGENLER “JÜPİTER”

JÜPİTER

JÜPİTER; Güneş’e yakınlık bakımından beşinci gezegen konumundadır. Ayrıca Güneş sistemi’nde bulunan en büyük gezegendir. Jüpiter 318,8 Dünya kütlesine sahip ve çevresi 139,820 km’dir. Güneş’e olan ortalama uzaklığı 778,5 milyon km ve bileşimi yüksek oranda hidrojen, az miktarda helyum, eser miktarda metan ve amonyaktan oluşmaktadır.

GÜNEŞ SİSTEMİ VE GEZEGENLER “SATÜRN”

SATÜRN

SATÜRN; Güneş’e yakınlık bakımından altıncı gezegen konumundadır. Ayrıca Güneş sistemi’nde büyüklük bakımından ikinci gezegendir. Satürn 95,2 Dünya kütlesine sahip ve çevresi 116,460 km’dir. Güneş’e olan ortalama uzaklığı 1,43 milyar km ve bileşimi yüksek oranda hidrojen, az miktarda helyum, eser miktarda metan ve amonyaktan oluşmaktadır.

GÜNEŞ SİSTEMİ VE GEZEGENLER “URANÜS”

URANÜS

URANÜS; Güneş’e yakınlık bakımından yedinci gezegen konumundadır. Ayrıca Güneş sistemi’nde büyüklük bakımından üçüncü gezegendir. Uranüs 14,5 Dünya kütlesine sahip ve çevresi 50,724 km’dir. Güneş’e olan ortalama uzaklığı 2,87 milyar km ve bileşimi yüksek oranda hidrojen ve helyum, az miktarda metan eser miktarda hidrojen deutorit ve hidrojen sülfattan oluşmaktadır.

GÜNEŞ SİSTEMİ VE GEZEGENLER “NEPTÜN”

NEPTÜN

NEPTÜN; Güneş’e yakınlık bakımından sekizinci gezegen konumunda ve en uzak gezegendir. Ayrıca Güneş sistemi’nde büyüklük bakımından dördüncü gezegendir. Neptün 17,1 Dünya kütlesine sahip ve çevresi 49,244 km’dir. Güneş’e olan ortalama uzaklığı 4,50 milyar km ve bileşimi yüksek oranda hidrojen ve helyum, az miktarda metan ve hidrojen deutorit, eser miktarda etandan oluşmaktadır.

DÜNYA DIŞINDA DİĞER GEZEGENLERDE MEVSİMLER GÖRÜLÜR MÜ ?

UZAY HABERLERİ VE BİLGİLERİ İÇİN https://www.uzay.co/ ADRESİNİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz