Sağlık

Graves hastalığı nedir?

23views

Bedenimizde boyun bölgesinde tiroid bezleri bulunmaktadır. Bu bezlerin görevi tiroid hormonu salgılamaktır. Tiroid bezlerinin aşırı çalışması hipertrioidi’ye neden olur. Hipertiroidi’nin bir çeşidi olan Graves hastalığı bu bezlerden aşırı şekilde tiroid hormonu salgılanması sonucu oluşan otoimmün bir rahatsızlıktır.

Graves hastalığı belirtileri nelerdir ?

Halk arasında zehirli guatr olarak bilinen GRAVES hastalığı; dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Günlük yaşantımızda vücudun genel işleyişinde büyük bir öneme sahip tiroid hormonunun aşırı salgılanması sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Belirtileri; yorgunluk, halsizlik sinirlilik hali, iştah kaybı, çarpıntı, terleme, sindirim sisteminde bozukluk, duygusallık ve aşırı heyecan gibi ortaya çıkan graves hastalığının tanısı kan tahlili sonucu ortaya çıkar.

Graves nasıl ortaya çıkar ?

Hastalığının belirtileri görüldükten sonra tanının koyulabilmesi için mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Tedavisi dışarıdan alınan hormon ilaçları ile yapılmaktadır. Uzman hekim tarafından belirtilen süreler arasında kontrolü yapılmalıdır. 25-40 yaş arası daha yaygın görülen graves rahatsızlığı, kadınlarda erkeklere oranla 4-5 kat daha fazla görülmektedir. Tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Yorum yapabilirsiniz