Gizil öğrenme nedir ?

Gizil öğrenme; herhangi bir çaba sarf etmeden ya da dışarıdan bir etki altında kalmadan edinilen bilgiye denir. Diğer ismi ile “örtük öğrenme” olarak da geçer. Psikolog Edward C. Tolman tarafından ortaya atılmış bir kavramdır.

Örnekler

Gizil öğrenmede edinilen bilgi farkedilmez. İngilizce “latent learning” olarak geçmektedir. Gün içinde yaptıklarımızdan örnek verecek olursak eğer; sürekli geçmekte olduğumuz sokaktaki marketin yerini öğrenme çabasında bulunmayız.

Marketin yerini soran bir kimse olduğu zaman düşünmeden cevap verebiliriz. Marketin yerini öğrendiğimizin bilincinde olmayız. İstemsiz olarak öğrenilen bu bilgi hepimizin farkında olmadan öğrendikleri arasında yer almaktadır. Anadilin öğrenilmesi de gizil öğrenme örnekleri arasında yer almaktadır. Ayrıca bu öğrenme için pekiştirece de ihtiyaç duyulmaz.

Psikolog Edward C. Tolman

Edward Chace Tolman, Amerikalı bir psikolog ve Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde psikoloji profesörüdür. Tolman’ın teorileri ve eserleri sayesinde, şimdi amaçlayıcı davranışçılık olarak bilinen bir psikoloji dalı olanı kurdu.

KAYNAK: https://en.wikipedia.org/wiki/Edward_C._Tolman
Edward C. Tolman & Honzik

Yapılan ilk deney

Gizil öğrenme; Amerikalı psikolog Tolman ve psikolog Hoznik tarafından fareler üzerinde yapılan çeşitli deneylerde 1930 yılında kanıtlanmış “bilişsel davranış” çeşitidir. Gizil öğrenme için yapılan deneyde iki ayrı fare grubu yer almıştır.

İlk grup fareye labirent sonunda ödül bırakılmış ikinci grupta ise labirent sonunda ödül bulunmamaktadır. Birinci grup fareler labirentin sonunda ödüle ulaşıp kafese geri dönmüştür. Labirent sonunda ödülün olması bu fare grubunun daha hızlı olmasını ve daha az hata yapmalarını sağlamıştır. İkinci gruptaki farelerde labirenti tamamlayıp dönmüştür yalnız birinci grup farelere göre hata oranı daha fazla ve uzun sürmüştür.

Daha sonra Tolman ve Honzik, ikinci grup fareler için labirent sonuna ödül bırakmış, fareler labirenti ilk deneye göre daha hızlı ve daha az hata oranı ile tamamlamıştır. Deneyin sonunda Tolman ve Honzik’in değerlendirmesinde, ödüllendirilmemiş denemeler ve tekrarlar esnasında “gizil öğrenme” gerçekleşmiştir. Tolman, yapılan deneyde farelerin mekansal ilişkileri öğrendiğini ve labirentin bilişsel haritasını geliştirdiğini belirtmiştir.

Tolman ve Honzik yapılan bu deney sonucuna göre labirent düzenekleri kullanarak farelerle üzerinde çalışmış ve farelerin pekiştirilmesine gerek kalmadan bazı davranışları kazanmış olduğunu ortaya çıkarmıştır.

GİNSENG NEDİR % FAYDALARI NELERDİR ?