Bitkiler

Ginseng nedir ?

Ginseng nedir
Ginseng nedir
27views

Ginseng; bilimsel adı panax ginseng olarak geçen Doğu Asya dağlarında uzun yıllardır yetişen bir bitki türüdür. Diğer adlarıyla Kore ve Çin ginsengi olarak da bilinir.

Geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılan ginseng, günümüzde kullanılmaya devam eden faydaları kanıtlanmış ve sağlık sorunları için sıkça kullanılan bir bitki türüdür. Birçok çeşidi bulunan ginseng’in aşağı yukarı kimyasal yapısı birbirine benzemektedir.

Ginseng nerede yetişir ?

Anavatanı Güney kore olan ginseng Amerika, Çin, Rusya, Hindistan ve Sibirya’da yetiştirilmektedir. Etli köklere sahiptir ve yavaş büyümektedir. Uzakdoğu ülkelerinde 2000 yıldan fazla kullanılmaktadır. Şifalı bitkiler arasında yer alır. Ginseng, 28 kimyasal bileşim, faydalı madde “ginsenoside” içermektedir.

Ginseng kökü etli bir yapıya sahiptir.

Ginseng’in faydaları ;

Ginseng’in strese karşı direnci arttırdığı söylenmektedir. Strese bağlı zihinsel ve fiziksel rahatsızlıkları azaltmada yardımcıdır. Eski Çin kaynaklarında yaşam süresini arttırdığı söylenmektedir.

Ginseng, erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan dolayı oluşan cinsel yetersizlikte kullanılan şifalı bir bitkidir. Cinsel gücü arttırdığı kanıtlanmıştır.

Ginseng’in vücudun enerji ihtiyacında kullanıldığı bilinmektedir. Konsantrasyon eksikliğini gidermek için ve odaklanmayı arttırmak için çok iyi bir yardımcıdır. Alzheimer (unutkanlık tipi ) hastalığında kullanılmaktadır.

Ginseng’in kadınlarda hafıza merkezini uyarıcı etkisi vardır.

Ginseng’in bağışıklık sistemini iyileştirici antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bağısıklık sisteminizin kuvvetli olması hastalıklara karşı daha çok dirençli olmanızı sağlar.

Ginseng’in dolaşım sistemini olumlu yönde etkilediği bilinmektedir. Dolaşım sisteminizin iyi olmasını günlük yaşantınızda çok önemlidir. Erkeklerde prostatta kullanıldığı bilinir ve erkeklerde testesteron hormonunu ve sperm miktarını arttırtığı bilinmektedir.

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz