Bitkiler

Ginkgo Biloba nedir ?

Ginkgo biloba nedir ?
Ginkgo biloba nedir ?
305views

Ginkgo biloba; geçmişi 150 milyon yıl öncesine dayandığı söylenen, bitkiler içerisinde hiçbir benzeri ya da yakın türü bulunmayan yapısı itibariyle ağaç şeklinde bitki türüdür.

Ginkgo biloba; bilinen diğer ismiyle mabet ağacı olarak da adlandırılır. Ağacının yaprakları yelpaze, meyvesi ise erik meyvesine benzer şekildedir. Ginkgo biloba ağacının yaklaşık olarak 1000 yıl yaşadığı bilinmektedir.

İlk olarak Asya’da, eski Çin medeniyetinde şifalı bitki olarak kullanılmaya başlanan bir bitkidir. Ginkgo fıstıkları ve ginkgo çayı olarak tüketilmiştir. Kullanılmaya başlandığı tarih M.Ö 2600’lü yıllar olarak bilinmektedir.

Avrupa’da ilk olarak keşfedilmesi ise 1600’lü yıllardan sonra olmuştur. Resmi olarak ise 1771 yılında Linnaeus tarafından kayıtlara geçmiştir. Ginkgo biloba 1700’lü yılların sonlarında ise Amerika tarafından tanınan bir bitki olmuştur.

Asya bitkisi olamasına rağmen bu yıllardan sonra Avrupa ve Amerika’da da yetiştirilmeye başlanmıştır. Türkiye’de sadece İstanbul üniversitesi Botanik bölümünde bulunmaktadır.

Ginkgo biloba ağacının meyveleri

Ginkgo bilobanın faydaları nelerdir ?

Nörolojik rahatsızlıklar arasında yer alan Alzheimer ve Demans hastalıklarının tedavisinde tercih edilmektedir. Bunun dışında hafıza kaybı gibi rahatsızlıklarda da kullanılmaktadır.

İçerisinde bulunan E vitamini zenginliği açısından cilt sorunlarında kullanılan bir bitkidir. Cilt yenileme ve hücre yenileme özelliği vardır. Saç dökülmelerinde de kullanılmaktadır.

Antidepresan özelliği sayesinde ruh sağlığı hastalıklarında da tercih edilen bir bitkidir. Ruh halindeki iyileştirici özelliği sayesinde panik atak ve depresyonu azaltıcı özelliği vardır.

Dolaşım sisteminde de etkili bir bitkidir. Kan dolaşımını düzenlediği için felç geçirme riskini azaltır. Kan pıhtılaşmasını önleyici etkisi vardır.

Her bitkide ve ilaçta olduğu gibi hekim tavsiyesi gözetilerek kullanılmalıdır.

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz