EnstrümanlarMüzik

Fagot nedir & Nasıl çalınır ?

Fagot nedir & Nasıl çalınır ?
Fagot nedir & Nasıl çalınır ?
597views

Fagot, ahşap nefesli çalgılar içerisinde yer alan bir müzik aletidir. Çift kamışlı ve tek parçadan oluşan Curtal adlı çalgının geliştirilmesiyle Avrupa’da 16. yüzyılda üretilmiştir. Normal uzunluğu 1,3 metre, borunun açılması ile boyu 2,5 metreye ulaşmaktadır.

Fagotun tarihi

Fagot 16. yüzyılda tahmini olarak 1520’li yıllarda Avrupa’da üretilmiştir. Ses aralığı 3,5 oktavdan oluşmaktadır. Konik şekilde oyulmuş ve ikiye katlanmış borunun geliştirilen halidir. Dört parçanın birleşmesi ile oluşan fagotun ahşap kısmı genellikle akçaağaçtan yapılmaktadır. Dört parçanın ismi ise Kalak, Çizme (çift borulu bölüm ) Bas (veya uzun ) ve Tenor olarak adlandırılmaktadır.

Fagotun yapımında kullanılan ağaç türleri

Fagot yapımında yaygın olarak akçaağaç tercih edilmektedir. Fagotta çizme bölümü en altta bulunmaktadır. Çizmenin içi yan yana oyulmuş ve alttan birbirine “U” şeklinde bağlanmış iki borudan oluşmaktadır. Çizme kısmının üzerine kanat ve bas bölümü yan yana takılmaktadır. Bas bölümünün üstüne de kalak eklenir. Kalak bölümünün en üstüne “S” şeklinde kıvrılmış metal bir boru takılmaktadır. “Es borusu” denilen bu borunun ucuna da Kor angle ninkinden biraz daha büyük olan çift kamışlı ağızlık takılır.

FAGOT ORKESTRALAR İÇİN ÖNEMLİ BİR ENSTRÜMANDIR

Fagotlar genellikle orkestrada yaylı enstrümanların bas seslerini güçlendirmek ya da bu seslere farklı bir karakter katmak için kullanılır. Her zaman bir bas müzik aleti olarak kullanılmaz. Çoğu zaman da orta ses bölgesinde arka plan akorların orta partilerini doldurmaktadır. Solo olarak, doğru yerde çalındığı zaman çok etkileyici bir sese sahiptir.

Fagot nasıl çalınır ?

Sol el yukarıda, yan yana olan kanat ve bas bölümlerinin perdelerini denetleyebilecek şekilde, sağ el ise aşağıdaki çizme bölümünü üzerindeki perdeleri kullanabilecek şekilde tutulur. Bu tutuş, en üstteki kalak bölümü sol omuz yönüne, en alttaki çizme bölümü ise sağ kalça yönüne olmak üzere çapraz biçimdedir. Fagot, çalıcının boynuna takılan askı ile desteklenir. Fagotta kalın sesler için FA anahtarı, ince sesler için Do anahtarı kullanılmaktadır. Ayrıca üç farklı tınlama bölgesi bulunmaktadır. Bunlar kalın, orta ve ince ses bölgesi olarak adlandırılmaktadır.

OBUA NEDİR & NASIL ÇALINIR ?

PİKOLO NEDİR & NASIL ÇALINIR ?

YAN FLÜT NEDİR & NASIL ÇALINIR ?

KAYNAK: tr.wikipedia.org

Yorum yapabilirsiniz