Teknoloji

Euro NCAP nedir ?

EURO NCAP NEDİR ?
euro ncap testleri
226views

Kullanmakta olduğunuz otomobilinizi satın alırken hangi özelliklerine göre değerlendirme yaptınız ? Ya da yeni bir araç almak istiyorsanız aracın hangi özelliğinin daha iyi olmasını istersiniz ? Konforlu olması, güçlü bir motora sahip olması ya da güvenlik ekipmanlarının daha iyi olması mı? Sizin için güvenlik ön planda ise bugünkü içeriğimizde Euro Ncap nedir ? Euro Ncap testleri nerede yapılır ile ilgili merak edilenleri paylaşacağız.

Euro NCAP testleri

Teknolojinin son yıllarda hızla gelişmesi hayatımıza birçok yenilik katmaya başladı. Yeni nesil akıllı telefonlar ve bilgisayarlar, akıllı ev sistemleri ve ev aletleri, günlük yaşantımıza konfor sağlamaya başlamıştır. Ayrıca işyerinde yapılan ergonomi uygulamaları yaptığımız işlerde uygun çalışma ortamı ve kolaylık sağlamıştır.

EURO NCAP TESTLERİ

Günlük yaşantımızda ya da işyerinde kullandığımız ekipmanlar dışında kullanmakta olduğumuz otomobillerde gelişmeye devam ediyor. Özellikle son dönemde üretilen otomobillerin yeni nesil güvenlik sistemleri ile donatılması tüketici sağlığı açısından oldukça avantaj sağlıyor. Şerit ihlalinde sürücüyü ikaz eden uyarılar, çarpışma anı öncesi uyarılar ve güçlü fren sistemleri bunlardan bazıları. Bunun dışında birde kaza anında otomobilin sürücü, yolcu ve diğer insanların için güvenilir olması ön planda tutulmaktadır. Otomobillerin güvenirlik testini ise Euro Ncap yıldızlı puanlama sistemi ile yapmaktadır.

Euro NCAP nedir ?

“European New Car Assessment Programme”nin kısaltması ile Euro NCAP; Avrupa pazarındaki otomobillerin güvenlik performanslarının değerlendirilmesi amacıyla kurulmuştur. Euro Ncap Türkçe açılımı ile, “Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı” olarak açıklanmaktadır. Euro Ncap, 1997 yılında Taşımacılık Araştırma Laboratuvarı ve Birleşik Krallıklar Taşımacılık Departmanı Tarafından kurulan ve günümüze dek varlığını sürdüren otomobil değerlendirme kuruluşudur. Otomobil testleri Avrupa’da Euro Ncap, Asya’da Asean Ncap, Amerika’da IHS ve Güney Amerika’da Latin Ncap isminde kuruluşlarda yapılmaktadır.

Euro NCAP testleri nasıl yapılır ?

Euro Ncap testleri öncelikle araçların sınıfları gözetilmeksizin yapılmaktadır. Yani araçların tabi tutulduğu testlerde kullanılan carpışma elemanları, hızları ve darbe bölgeleri sınıftan sınıfa göre farklılık göstermez. Testlerin temel amacı sürücü, yolcu ve yaya için aynı ölçüde güvenirlik ölçümü sağlamaktır. Araçlarda güvenliğe önem veren tüketicilerin araçlar arası güvenlik kıyaslaması yapabilmesi için uygulanmaktadır. Euro Ncap’ta araçlar yetişkin yolcu, çocuk yolcu, zarar görebilecek yayalar ve güvenlik yardımcısı olmak üzere toplamda 4 farklı kriterde değerlendirilmektedir.

Euro NCAP testinde uygulanan testler nelerdir ?

Euro Ncap testleri yapılması gereken zorunlu bir test değildir. Euro Ncap her yıl popüler olan bazı otomobilleri seçerek yalnızca belirlenen araçları teste sokuyor. Test anında 4 araç kullanmaktadır. Araçlar ön, yan ve direk çarpışma testlerine tabi tutulmaktadır. Euro Ncap ön çarpışma testinde otomobiller, 64 km hızla sabir bir bariyere çarptırılıyorlar. Yan çarpışma testinde 50 km hızla ilerleyen bir bariyer, aracın sürücü tarafına çarptırılmaktadır. Direk çarpışma testinde ise 29 km hızla ilerleyen bir otomobil, 259 mm çapında sabir bir direğe çarptırılmaktadır.

Euro NCAP testlerinde puanlama nasıl yapılır ?

Euro Ncap‘da uygulanan testler farklı kategorilerdeki araçların, zaman içinde gerçekleşen binlerce kazadan elde edilen verilerin belirlenmesi ile ortaya çıkar. Belirlenen veriler ışığında oluşturulan istatistiklere göre araçlar güvenlik testine tabi tutulmaktadır. Farklı testler uygulanan araçlar her testin sonucunda başarılı bir güvenlik sistemine sahipse 1 puan almaktadır. Alınan tüm puanlar sonuç olarak aracın 5 yıldız üzerinden değerlendiren sistemdeki derecesini belirler.

Daha fazla yıldızın anlamı;

***** 5 YILDIZLI GÜVENLİK: Çarpışma korumasına yönelik toplam iyi performans. Sağlam çarpışmadan korunma ekipmanı ile donatılmış.

**** 4 YILDIZLI GÜVENLİK: Çarpışma korumasına yönelik toplam iyi performans; ilave çarpışma kaçınma teknolojisi mevcut olabilir.

*** 3 YILDIZLI GÜVENLİK: Yolcu koruma konusunda ortalama ile iyi arasında ancak çarpışmadan kaçınma teknolojisi yok.

** 2 YILDIZLI GÜVENLİK: Nominal çarpışma koruması ancak çarpışmadan kaçınma teknolojisi yok.

* 1 YILDIZLI GÜVENLİK: Marjinal çarpışma koruması.

TOGG

Geçtiğimiz günlerde Togg girişimi ile tanıtılan yerli otomobilimizin Euro Ncap 2022 yılı stantdartlarına göre 5 yıldızlı üretilmesi hedeflenmektedir.

Yorum yapabilirsiniz