Sağlık

Epilepsi nedir & Nasıl tedavi edilir ?

Epilepsi nedir & Nasıl tedavi edilir ?
Epilepsi nedir & Nasıl tedavi edilir ?
191views

Halk dilinde “sara hastalığı” olarak da bilinen epilepsi, beynin bazı bölgelerinde aniden meydana gelen elektriksel iletim sonucu oluşan nöbet durumudur.

Epilepside beyinde bulunan nöronlarda ani ve kontrolsüz boşalmalar oluşmaktadır.

Epilepsi kronik rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Doğum esnasında ya da sonradan beyinde meydana gelen hasar sonucu oluşmaktadır. Ciddi şekilde oluşan epilepsi nöbetlerinde hastada istemsiz kasılmalar, duyusal farklılıklar, kontrolsüz vücut hareketleri ve bilinç kaybı yaşanmaktadır.

Hastalığın durumuna göre kişide bu etkiler değişiklik göstermektedir. Bazı hastalarda nöbet esnasında tat ve koku almada anormallik, yavaş hareket etme, mekan duygusunu kaybetme ve az konuşma gibi hafif belirtiler göstermektedir.

Epilepsi nöbeti türleri

1 – Basit parsiyel nöbet ( üç çeşidi bulunmaktadır )

  • Temporal lobdan kaynaklanan nöbetler; Duyusal durumlarda değişiklikler gözlenmektedir. Tat alma durumları bozulmaktadır. Ani korku hali yaşanmaktadır.
  • Frontal lobdan kaynaklanan nöbetler; Hareket durumlarında anormallik gözlenmektedir. Yavaş hareket etme gibi belirtiler ile hasta nöbet anının farkında olabilmektedir.
  • Parietal lobdan kaynaklanan nöbetler; Hastada geçici uyuşukluk belirtileri gözlenmektedir. Görmeyi etkileyen sorunlar oluşmaktadır.

2 – Kompleks parsiyel nöbet; Bu nöbet türünde hastada bilinç etkilenmesi oluşmaktadır. Çiğneme, yalanma, yutkunma ve bir şey arar gibi şaşkın bakınma hali görülebilmektedir.

3 – Jeneralize Nöbet; Bu nöbet türünde oluşan ani boşalma tüm beyne yayılır. Halk arasında sara nöbeti olarak bilinen nöbettir.

Epilepsi’nin tedavisi nasıl yapılır ?

Hastaların çoğunluğunda anti-epileptik denilen ilaçlar yoluyla tedavi sağlanmaktadır. İlaçlarla nöbetlerin durdurulması sağlanmaktadır. Bundan dolayı ilaç tedavisinin düzenli ve doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir. İlaç tedavisi, hastaların çoğunluğunda etki sağlarken, bazı hastalarda beklenen etkiyi göstermeyebilir. Bu hastalarda epilepsiye neden olan ve altta yatan sebeplere göre cerrahi tedavilere geçilmektedir.

SOSYAL FOBİ NEDİR ?

PSİKONEVROZ NEDİR ?

Yorum yapabilirsiniz