Kültür ve Sanat

Enstalasyon nedir ?

Enstalasyon nedir ?
Enstalasyon nedir
32views

Enstalasyon; görsel sanat türleri içinde yer alan, diğer ismiyle “yerleştirme sanatı” olarak da geçen 1960’lı yıllarda ortaya çıkmış bir sanat kavramıdır.

Enstalasyon sanatı, bulunduğu mekan için yapılır. Çeşitliliği ve esnekliği sayesinde radikal bir sanat dalı olmayı gerektirmez. Enstalasyon sanatı resim, heykel, video, müzik, kullandığımız herhangi bir malzeme ya da doğadan bir çok parçayı içerebilir. Enstalasyon sanatı çağdaş sanatın ayrılmaz bir parçasıdır. Karmaşık bir yapı gibi gözüksede temelindeki amaç mekanın önemini ve ilgisini arttırmak ya da toplumsal sorunları sanat aracılığı ile insanlara sosyal mesaj vermek adına kullanılmaktadır.

Enstalasyon sanatının önemi

Enstalasyon sanatı, kimi zaman iklim sorunları da kimi zaman doğa ve insan arasındaki uyum da anlatılabilir. Eserler bazen savaşı anlatır bazen çocuk sevgisini. Sanatçının bakış açısına göre bazen ormandaki ağaçlarda bazen bir bina üzerinde bile uygulanabilir.

Enstalasyon sanatında sanat severler izleyici olmanın ötesinde, eserlerin içinde yer alabilir ve eserle bütünleşebilir. Evrensel sorunlarımızı daha iyi gözlemleyebilir, yaşadığımız doğanın değerini daha iyi anlayabilir. Enstalasyon sanatını özetlemek gerekirse farkındalılığı ve algıyı arttırmak için sanatçılar tarafından kullanılan önemli bir sanat dalıdır.

“Doğa bir sanat yapıtı olarak görüldüğü zaman daha güzeldir” KANT

Ugo Rondinone, NEVADA ÇÖLÜ, ABD ( 11 MAYIS 2016 )

Görseldeki eser İsviçreli sanatçı Ugo Rondinone, yaptığı bu enstalasyon sanatı çalışmasında doğa ve insan arasındaki dayanışma ve devamlılığa vurgu yapıyor.

Yorum yapabilirsiniz