Ekonomi

Enflasyon nedir ?

Enflasyon nedir ?
Enflasyon nedir ?
20views

Enflasyon; belirli ürünler ve hizmetler üzerinde fiyat artışları ve düşüşlerini, oranlar üzerinden ifade ederken sık kullanılan ekonomi terimidir.

Belirli zaman dilimi içerisinde ürünler üzerinde fiyat seviyesi artışı olarak da açıklanabilir. Enflasyon, ekonomi terimleri arasında sürekli kullanılan ve her ortamda sıklıkla konusu geçen bir kelimedir. Tüik kurumu tarafından düzenli olarak, belirlenmiş dönemlerde oranların açıklanması yapılmaktadır. Oranlar bir kalem üzerinden değil belirlenen birçok kalem üzerinden hesaplanmaktadır.

Enflasyon oranları nasıl hesaplanır ?

Enflasyon oranları TÜFE verileri ve ÜFE verileri baz alınarak hesaplanmaktadır. Tüfe tüketici fiyatları endeksi ÜFE üretici fiyatları endeksi olarak açılmaktadır. Tüketici fiyatı endeksi giyim, gıda, otomotiv, sağlık, benzin gibi tüketim piyasası üzerindeki dalgalanmaları ve değişimleri baz almaktadır. Üretici fiyatı endeksi ise ülke içinde ya da uluslararası satışa sunulan ürünlerin fiyatları üzerinden üretici fiyatları baz alınarak yapılmaktadır.

Tüfe oranları 2019 yılı Eylül ayı

Yukarıda bulunan hesaplamalar Tüik kurumu tarafından belirli dönemlerde açıklanmıştır. Geçen yılın ve bu yılın belli dönemine kadar yapılan oranları ifade etmektedir. Haberleri seyrederken ya da gazete okurken, çarşıda ya da pazarda alışveriş yaparken, sıkça duymuşuzdur enflasyon oranlarını. Aslında duymaktan ya da söylemekten çok da hoşlanmayız. Oranlar yükseldikce alacağımız hizmetler, gıda fiyatları, giyim ve barınma ihtiyaçları artış göstermektedir.

Kısaca enflasyon oranlarının yükselmesi demek, gelire oranla alım gücümüzün düşeceği anlamına gelmektedir. Oranların düşmesi ise ürünler ve hizmetler üzerinde daha az artış olacağını göstermektedir. Enflasyon oranlarının yükselmesinin en büyük sebebi arz-talep dengesindeki bozulmadan kaynaklanmaktadır.

Enflasyon yükseldiği zaman ne yaşanır ?

  • Tüketicinin alım gücü düşer, ürüne ve hizmete karşı talebi azalır.
  • Alım gücünün düşmesi ekonomik durgunluğa neden olur.
  • Ulusal paranın değeri ve satın alma gücü azalır. Ulusal para birimi güven kaybı yaşar.
  • Ulusal para birimine karşı güvenin azalması yatırımcıları altına ve dövize yatırım olarak yönlendirir. Bundan dolayı altın ve döviz fiyatlarında artışlar meydana gelir.
  • Fiyatlardaki dalgalanmalar, arz-talep dengesizliği ekonomik büyümeyi olumsuz etkiler.

Not: Döviz kuru nedir ?

Yorum yapabilirsiniz