Ekonomi

Döviz kuru nedir ?

Döviz kuru nedir ?
Döviz kuru nedir ?
192views

Döviz kuru nedir ? Döviz kurunda uygulanan yöntemler nelerdir ? Döviz kurunun ülke ekonomisi için önemi nelerdir ?

Döviz kuru nedir ?

Döviz kuru; bir ülkenin para değerinin diğer ülkelerin para değeri karşılığına denir.

Bu kavram iki taraflı olarak, ülkelerin ulusal para değerini gösterir. Döviz ise yabancı paraların ülkemiz içinde almış olduğu isimdir. Örneğin; Dolar, Euro, Sterlin, İsviçre frangı, Norveç Kronu, İsveç kronu, Kanada Doları, Danimarka Kronu, Japon Yeni, Avustralya doları, Suudi Arabistan Riyali gibi diğer ülkelerin ulusal paraları döviz cinsi paralardır. Bu ulusal para değerleri ve Türk lirasının karşılıklı değerlerine döviz kuru denir.

Döviz kuru uygulanma yöntemleri;

Ülkemizde kurlar üç farklı yöntem ile uygulanmaktadır. Birincisi; merkez bankasının müdahale yapmadan kurların serbest şekilde dalgalandığı esnek piyasa döviz kuru sistemi. İkincisi; merkez bankasının dövize müdahalede bulunarak döviz kurlarının sabit şekilde tutmak istediği sabit kur sistemi. Üçüncüsü ise; merkez bankasının kur dalgalanmalarını kontrol altına almayı amaçladığı denetimli kur sistemi. Bu sistemler makroekonomik şartlar değerlendirilerek yapılmaktadır.

Döviz kurunun önemi;

Ülke ekonomisinde para politikası uygulanırken döviz kurunun önemi çok büyüktür. Dolar,euro gibi para değerlerine karşı Türk lirasının değer kaybetmemesi gerekir. Döviz kuru dengesinin sağlanmış olması uluslararası ticaret seviyesini dengede tutacaktır. Uzun süreli oluşabilecek dış ticaret açığı devalüasyonla sonuçlanabilir. Devalüasyonun olması ülke ekonomisi için zor bir süreç yaşanacağının göstergesidir.

Yorum yapabilirsiniz