Bilimsel

DMT nedir ?

Dmt nedir ?
DMT nedir ?
511views

DMT (dimetiltriptamin) ; beyinde epifiz bezi(pneal gland) tarafından rüya esnasında salgılanan, halisinojen maddeye denir.

Ruh molekülü olarakta bilinir. Yanlız ruh molekülü tanımının bilimsel bir dayanağı yoktur. Psikoaktif bir madde olduğu için algıda, ruh halinde, bilinçlilikte kısa süreli değişimlere sebep olur. Dimetiltriptamin molekülü DMT olarak kısaltılmıştır. Uyku esnasında rüya görme sıralarında salgılanır. Uyku esnası haricinde doğum ve ölüm anında da yüksek miktarda salgılandığı söylenir. Melatonin ve seratonin hormonu ile izomer yapıdadır. Yani kimyasal bileşim olarak aynı yapıda, atomları arasındaki bağlantı yapıları farklı olan moleküller demektir. DMT molekülünün salgılanması kontrolümüz dışında olur.

DMT Ruhsal deneyimler arasında bulunan astral seyehat gibi ruhani olayları kısa yoldan yaşamak isteyenlerin başvurduğu molekül diyebiliriz. Meditasyon yada dini ayinlerde de aranan bir moleküldür. Şaman ayinlerinde bitkiler kullanılarak elde edilen DMT içeceklerine katılarak kullanılırdı. Dal ve yaprak kısımları kaynatılarak içilen Ayahuasca adlı bitkide bulunur. Bu bitki amazon yağmur ormanlarında bulunur. Birçok ülkede sağlık dışında kullanımı yasaktır. Bitkinin halisinojenik etkisi vardır.

DMT formülü

DMT molekülünün epifiz bezinden salgılandığından bahsetmiştik. Epifiz bezinin temel görevi seratonin ve melatonin hormonunu salgılamaktır. Kökeni antik dönem zamanlarında DESCARTES’e kadar dayanır. Fransız matematikçi ve filozof olan Descartes insan ruhunun bu kısımda bulunduğunu iddia etmiştir. Epifiz bezinin üçüncü göz olduğu da inanışlar arasında. Üçüncü göz sembolik olarak Romalılar ve Mısırlılar tarafından sıkça kullanılmıştır. Şeklinin kozalağa benzemesinden dolayı bazı heykeller üzerinde de sembolik olarak kullanılmıştır. Epifiz bezi doğada varolan tüm canlılarda bulunmaktadır.

Yorum yapabilirsiniz