Sağlıkpsikoloji

Depresyon tedavisi için ketamin

Depresyonda ketamin tedavisi
deprsyonda ketamin
23views

Dünya üzerinde milyonlarca insanı etkileyen depresyon hastalığının tıp alanındaki ilk tanımlaması tıbbın babası olarak bilinen Hıpokrat ( Hıppocrates İ.Ö 460 – 370 ) tarafından yapılmıştır. Hastalık üzerine sürekli araştırmalar yapılmış ve yeni ilaçlar üretilmiştir. Geçmişten bugüne kadar farklı tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Tedavi amacıyla onaylanan son ilaçlardan birisi ise ketamin dir. Ketaminden üretilen burun spreyi hızlı etki göstererek depresyon tedavisinde atılan yeni adımlardan birisidir.

Ketamin nedir ?

Ketamin fensiklidin türevi olarak 1960 yılında üretilmiştir. 1970 yılından sonra ise klinikte kullanılmaya başlanmıştır. Amnezik, hipnotik ve analjezık etkileri olan tek anestejik ajandır. Kimyasal formülü C13H16ClNO olarak formüle edilmiştir. Hem suda hem yağda çözünebilme özelliği vardır. İntravenöz, intramüsküler, oral, rektal, subkutanöz, epidural ve transnazal olarak kullanılabilmektedir.

Geçmiş dönemlerden bugüne kadar savaşlarda ya da ameliyatlarda anestezi ilacı olarak tercih edilmiştir. Kateminin asıl görevi anesteziyi başlatmak ve sürdürmek, kronik ağrıyı kesmek amacıyla kullanılmaktadır. İlacın yan etkilerinden dolayı 1980 yılı ve sonrası uyuşturucu olarak da kullanılmaya başlanmıştır. İlacı alan kişide trans benzeri durum yaşanmaktadır. Yoğun bakımda sedasyon etkisinden dolayı kullanılmaktadır.

Depresyon hastalığında ketaminin önemi

Ketamin depresyon hastalığında onaylanan ilaçlardan en yenisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalığı tedavi etmek amacıyla ABD GIDA VE İLAÇ BAKANLIĞI tarafından onaylananmıştır. Depresyonda kullanılan seratonin inhibitörü ( SSRI ) türevi antidepresanlar uzun süreli tedavi gerektirirken, ketamin türevi ilacın hastada kısa sürede etki gösterdiği yapılan araştırmalarda gözlenmiştir. YALE Tıp fakültesi psikiyatrist john Krystal “Ketamin’in sinir sisteminde glutamat patlaması yaparak beynin iletişim yolunu açıyor diyor”. Yapılan bazı pilot bölge çalışmalarının bipolar ve travma sonrası stres bozukluğu tedavilerinde de ketaminin kullanılabileceğinin ipuçlarını verdiğini tahmin edilmektedir.

SOSYAL FOBİ NEDİR ?

PARANOYA NEDİR ?

ANKSİYETE NEDİR ?

DEPRESYON NEDİR ?

PAYLAŞILMIŞ PSİKOZ NEDİR ?

PSÖDOBULBAR ETKİ NEDİR ?

HİPNOZ NEDİR ?

Yorum yapabilirsiniz