Afet türleri

Deprem çantasında olması gerekenler nelerdir ?

Deprem çantasında olması gerekenler
Deprem çantasında neler bulundurmalıyız
219views

Son zamanlarda ülkemizde ve dünyada yaşanan şiddetli depremler hepimizin için önemli olan unutulmuş soruları tekrar gündeme getirdi. Deprem anında neler yapmalıyız ? Depreme karşı nasıl önlemler alınabilir ? Deprem çantasında olması gerekenler nelerdir ?

Deprem anında neler yapmalıyız ?

Deprem anında öncelikle sakinliğimizi korumamız gerekiyor. Kısa süre içinde doğru noktalara ilerleyip kendimizi ve yakınlarımızı koruma altına almalıyız. Daha önce yaşanan birçok depremde, camdan ya da balkondan atlayıp depremin vermediği zararı yanlış kararlar sonucu alanlar gözlenmiştir. Ansızın yanlış kararlar almak deprem anında yanlış yerde olmanıza sebep verebilir.

Depreme evinizde, işyerinde ya da başka bir mekanda yakalandıysanız eğer sağlam bir sandalye ve masa altını güvenle kullanabilirsiniz. Başınızı iki elinizin arasına alarak koruyucu malzemeler ile desteklemeniz gerekiyor. Örneğin, kitap ya da yastık benzeri eşyalar kullanabilirsiniz. Koltuk, kanepe ya da içi dolu sandık çevresini kullanarak hayat üçgeni oluşturabilirsiniz. Çevrenizde yaşayan insanlara da bu bilinci ve deprem bilgilerini ulaştırmanız gerekiyor. Deprem ve diğer doğal afetlere karşı daha detaylı bilgilere AFAD, DASK, AKOM kurumlarının yaptığı paylaşımlardan ulaşabilirsiniz.

Depreme karşı nasıl önlemler alınabilir ?

Depremin şiddeti, yeryüzüne yakınlığı ve oluştuğu yer, yerleşim bölgelerine yakın olduğu zaman etkileri yıkıcı olabilmektedir. Deprem engellenebilir bir doğal afet değildir. Ne zaman oluşacağı konusunda tahminler yürütülebilir ama net bir tarih verilemez. Ülkemizin jeolojik konumu bakımından her zaman depreme hazırlıklı olmamız, bizlerin güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Depreme karşı alacağımız en doğru önlem depremin ne olduğunu bilmek ve deprem anında neleri yapabileceğimizi bilmektir. Ayrıca yeni yapılan ya da eski yapıların sismik izolatör ( deprem izolasyonu ) ile depreme dayanıklı hale getirilmesi yararlı olacaktır.

Deprem çantasında olması gerekenler nelerdir ?

Ülkemizde yaşanan ELAZIĞ depreminden sonra birçok ilde de depremler meydana gelmiştir. Dünya üzerindeki ülkelerede bakacak olursak eğer KÜBA ve JAMAİKA arası bir bölgede 7.7 şiddetinde meydana gelmiştir. Dünya üzerinde her yıl farklı bölgelerde ve farklı şiddetlerde milyonlarca deprem meydana gelmektedir. Biz bu içeriği paylaşırken ya da sizler bunu okurken deprem ya da farklı bir doğal afet oluşabilir.

Bizler birey olarak oluşabilecek her deprem için öncesinde bilgi sahibi olmalıyız. Çevremize bu bilgilerin öneminden bahsetmeliyiz. Öncelikle yapmamız gereken bulunduğumuz her mekan için deprem çantası hazırlamak ile başlayabiliriz. Deprem çantasında bulundurulması gereken malzemeleri ayrıca AFAD kurumu detaylı olarak paylaşmıştır.

Yakınlarımıza ve kendimize ait belge örnekleri

  • Kimlik, zorunlu deprem poliçesi, tapu ve sigorta fotokopileri.

Gıda ve içecek ürünleri

  • Aile içerisinde bulunan her birey için yeterli miktarda su.
  • Aile içerisinde bulunan her birey için kısa sürede bozulmayan konserve türü yiyecekler, kurutulmuş meyveler, ( Yiyecek türleri yüksek kalorili, karbonhidrat ve vitamin değerleri açısından zengin içerikli olmalı )

Malzemeler

  • Düdük, el feneri, çakı, çakmak, pilli radyo, steril kompres, kağıt, kalem giyecekler, yağmurluk, iklime uygun giyisiler, ilk yardım çantası, battaniye benzeri örtüler.

DEPREM NEDİR DEPREM NASIL OLUŞUR ?

DEPREM BİLİMİ SİSMOLOJİ NEDİR ?

YER SARSINTILARINI ÖLÇMEYE YARAYAN SİSMOGRAF NEDİR ?

DEPREM ANINDA YAPILARI DAHA GÜVENİLİR KILAN DEPREM İZOLASYONU NEDİR ?

Yorum yapabilirsiniz