Bilimsel

Corona virüsüne karşı antikor çözüm olabilir mi ?

Corona virüsüne karşı antikor çözüm olabilir mi ?
Corona virüsüne karşı antikor çözüm olabilir mi ?
287views

Küresel kâbusa dönüşen Covid-19 pandemisi dünya üzerinde neredeyse tüm ülkelerde etkisini göstermeye devam ediyor. İnsanlar üzerinde daha önce tanımlanmamış bir virüs olması, tedavi konusunda bilim dünyasını araştırmalara yöneltmiş durumda. Bağışıklık sistemimizin dışarıdan gelen patojenlere karşı ürettiği antikor, Koronavirüs’üne ( SARS-CoV-2 ) karşı çözüm olabilir mi ?

https://oneymis.com/corona-virusu-yuzeyde-kac-gun-hayatta-kalabilir/
ANTİKORUN ÖNEMİ NEDİR ?

CORONAVİRÜS VAKASINDA SON DURUM

Dünya üzerinde şuana kadar enfekte olan vaka sayısı 702 bin olarak açıklanmıştır. Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 34 bine yaklaşmış durumda. Ülkemizde açıklanan son vaka rakamları ise ciddi oranda artış göstermektedir. Enfekte olan sayısı 9217 ‘e ulaşırken hayatını kaybedenlerin sayısı ise 131‘ e yükselmiştir.

Pandemi döneminde sosyal temastan kaçınmalı ve izolasyona büyük önem vermemiz gerekmektedir. Dışarı çıkarken mutlaka maske takmalıyız. Bu süreçte 20 ve 65 yaş arası kişilere T.C Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak maske dağıtımı yapılacaktır.

Ücretsiz maske temini için Sağlık Bakanlığı’ndan gelen şifre ile eczanelere müracaat etmeniz gerekmektedir. Ya da E-devlet üzerinden aynı hanede bulanan 20 ve 65 yaş arası yakınlarınıza maske talebinde bulunabilirsiniz. Bu süreçte ücretsiz olarak 10 günde, 5 adet maske alma hakkınız olacaktır.

Antikor, Coronavirüsü’ne karşı çözüm olabilir mi ?

Çin’de ortaya çıkan ve kısa süre içinde küresel salgına dönüşen coronavirüsü üzerinde, bilim insanları araştırmalar yapmaya devam ediyor. İnsanlarda daha önce tanımlanmamış bir virüs olması tedavi konusunda uzun süre çalışmalar ve araştırmalar yapılmasını gerektiriyor.

Tüm dünya Koronavirüsü‘ne karşı aşının ne zaman üretileceğini beklerken, yapılan son açıklamalara göre aşı üretiminin 1 yıldan fazla bir zamanı alacağı söylenmiştir. Aşı haricinde tedavide denenebilecek bir diğer yöntem, laboratuvar ortamında yeterli miktarda antikorun üretilmesidir.

Daha önceki yazımızda antikorun öneminden ve ne olduğundan bahsetmiştik. Vücudumuza bulaşan yeni bir virüse karşı bağışıklık sisteminin yeterli miktarda antikor üretmesi 2 hafta süreyi bulabilmektedir. Hastanın bağışıklık sistemi devreye girinceye kadar, daha önceden üretilen antikorun hastaya verilmesi bu zaman içinde tedavide çözüm sunabilmektedir. Ayrıca tedavi sürecinde, daha önce Çin’de denenmiş ve hastalığın iyileşmesinde başarı sağlamış bazı ilaçlar kullanılmaktadır.

https://muhendisce.com/koronavirus-insan-hucrelerini-nasil-etkiliyor/

Yorum yapabilirsiniz