Sağlık

Corona virüsünden korunma yolları nelerdir ?

Corona virüsünden korunma yolları nelerdir
Corona virüsünden korunma yolları nelerdir
217views

Geçtiğimiz yılın aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde tespit edilen corona virüsü vakası yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı yükselmeye devam ediyor. Yapılan son açıklamalara göre hayatını kaybedenlerin sayısı 2000’in üzerine çıkmış durumda. Corona virüsünde dünyada yaşanan son durumlar nelerdir ? Avrupa’nın birçok ülkesine ve komşu ülke İran’a kadar yayılan virüsten korunma yolları nelerdir ?

Corona virüsü belirtileri

Malesef şuana kadar virüse karşı herhangi bir aşı üretilmiş durumda değil. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre virüse karşı üretilecek aşının uzun zaman alacağını, tahminen 18 ayı bulacağının bilgisi paylaşılmıştır. Virüsten enfekte olan kişilerin belirtileri bildiğimiz grip virüsü ( influenza ) ile benzer belirtiler göstermektedir.

Corona virüste son durum nedir ?

Çin’de başlayan ve hızla yayılmaya devam eden ve (2019-nCoV) covid-19 olarak adlandırılan virüs salgını yüzünden şuana kadar 76.727 kişi enfekte olmuş durumda. Hastalıktan kurtulanların sayısı 18.800 kişiye yükselirken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2.250 kişiye ulaşmış durumda. Komşu ülke İran’a kadar gelen salgın yüzünden Mehr Haber ajansının verdiği bilgilere göre ülkede 13 kişi karantina altını alınırken 4 kişi hayatını kaybetmiştir. Ülkemizde ise özellikle havalimanları ve sınır kapılarında gereken önlemler alınmış durumda. Havalimanları dış hatlardan gelen yolcu girişlerinde gelen yolcular üzerinde termal kameralar ile ateş kontrolü yapılmaktadır.

Corona virüsü “Covid-19” olarak adlandırılmıştır.

Corana virüsünden korunma yolları nelerdir ?

  • Virüslerin neden olduğu salgın hastalıklardan korunmak için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanız gerekmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirici takviye edici gıdalar tüketmelisiniz.
  • Kronik rahatsızlıklarınız varsa eğer kalabalık ortamlardan ve enfekte olmuş kişilerden kaçınmalısınız. Dışarıya gerekmedikçe çıkmamalısınız.
  • Dışarıya çıkarken maske kullanmak olabildiğince koruyacaktır. Virüslerin hava yolu ile kolaylıkla bulaşabildiği unutulmamalıdır.
  • Alışveriş merkezleri, toplu taşıma araçları ve hastaneler gibi kalabalık ortamlar da ortak kullanım alanlarına temas etmekten kaçınmalısınız.
  • Ellerin ağızla, burunla ve gözle temas etmesinden kaçınmalısınız.
  • Kültürümüzde yer alan tokalaşma ve kuçaklaşma durumlarına ara vermelisiniz. Elleriniz sürekli olarak antiseptikler ile dezenfekte edilmelidir.

KIŞ AYLARINDA HASTALIKLARDAN KORUNMA YOLLARI NELERDİR ?

CORANA VİRÜSÜ SALGINI NEDİR ?

LASSA SALGINI NEDİR ? BELİRTİLERİ NELERDİR ?

TARİHTE BİNLERCE İNSANIN ÖLÜMÜNE NEDEN OLMUŞ SALGINLAR ?

Yorum yapabilirsiniz