Bilimsel

Corona virüsü yüzeyde kaç gün hayatta kalabilir ?

Corona virüsü yüzeyde kaç gün hayatta kalabilir ?
Corona virüsü yüzeyde kaç gün hayatta kalabilir ?
278views

Çin’in Wuhan kentinde başlayan Corona virüsü salgını yaklaşık olarak 3 ay içerisinde Dünya’yı etkisi altına almış durumda. Yapılan son açıklamalara göre ülkemizde 3629 vakaya rastlanmış ve 75 can kaybı yaşanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen Corona virüsü temas ettiğimiz yüzeyde kaç gün hayatta kalabilir ?

Bakınız: https://www.trackcorona.live/

Corona virüsü salgınının neden olduğu hastalığa ise COVID-19 ismi verilmiştir. Son paylaşılan bilgilere göre küresel salgına dönüşen Corona virüsü yüzünden, bu zamana kadar 24 bine yakın ölüm ve 523 bin vaka sayısına ulaşılmış durumda. Salgının neden olduğu kayıpları azaltmak için bireysel olarak önlem almak ve uygulamak zorundayız. Corona virüsünden korunma yolları nelerdir ?

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19

Coronavirüs yüzeyde kaç güne kadar hayatta kalır ?

Covid-19 hastalığına neden olan coronavirüsler yapılan yeni çalışmalara göre nesneler üzerinde uzun süre hayatta kalabiliyor. ABD Salgın Hastalıklar Kontrol ve Önleme Merkezine göre, eller ile herhangi bir nesneye ya da yüzeye dokunduktan sonra yüz bölgesine temas edilmesi, virüsün bulaşıp bulaşmayacağını tam olarak göstermiyordu. Hatta son zamanlarda virüslerin nesneler üzerinde kaç gün hayatta kalabildiğine dair birçok söylem yapılmıştır.

Mers ve Sars hastalığına neden olan coronavirüs ailesi üzerinde yapılan çalışmalar da virüslerin uzun süre hayatta kalabildiğini göstermiştir. Yapılan çalışmalarda alüminyum, ahşap, kağıt, plastik ve cam gibi değişik nesneler üzerinde virüslerin en fazla 4 ile 5 gün arası canlı kalabildiğini bulmuşlardır. Hayvanlar ve insanlar üzerinde etkili olan virüslerle ilgili yapılmış çalışmaları inceleyen bilim insanları, düşük sıcaklığın ve nem oranının virüslerin yaşam sürelerini daha çok uzattığını ve virüslerin 9 güne kadar canlı kalabildiğini gözlemlemişlerdir.

Yapılan bu araştırmalara göre virüslerin yayılmasını engellemek için ortak kullanım alanlarının doğru şekilde dezenfekte edilmesi gerekiyor. Özellikle hastane ortamlarında her türlü yüzeyin ve nesnelerin dikkatli şekilde dezenfekte edimesi gerekiyor. Küresel salgına dönüşen Covid-19 ile ilgili toplum olarak doğru şekilde hareket etmek gerekiyor.

  • Kaynak: Greifswald Üniversitesi Hastanesi – Doktor Günter Kampf
  • Kaynak: Hanover Leibniz Üniversitesi – Virolog Eike Steinmann

LASSA ATEŞİ SALGINI NEDİR ?

CORONA VİRÜSÜ SALGINI NEDİR ?

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİN ?

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz