Sağlık

Corona virüsü nedir ?

corona virüsü nedir
corona virüsü belirtileri nelerdir
255views

Son zamanlarda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan salgın corona virüsü nedir ? Çin dışında; Singapur, Vietnam, ABD, Fransa, Avustralya, Tayland, Güney Kore ve Japonya ‘da sıçrayan corona virüsü salgınının etkileri nelerdir ? Corona virüsü salgınının tedavisi nasıl yapılır ? Türkiye corona virüsü salgınına karşı risk altında mı ?

Corona virüsü salgınına karşı Türkiye’nin risk durumu

Daha önce dünyayı etkisi altına alan domuz gribi ve kuş gribinin etkilerini yaşamıştık. Hatta son dönemlerde ülkemizde influenza salgını yaygın olarak görülmektedir. Geçen günlerde influenza salgınının ne olduğundan ve alınabilecek önlemlerden bahsetmiştik. Corona virüsü salgınına karşı Türkiye’nin risk durumuna gelince, yapılan açıklamalara göre Türkiye için risk görülmediği belirtilmiştir. Çin kaynaklı salgın olan corona virüsüne karşı havalimanlarında termal kameralar ile tüm önlemler alınmış durumda. Coronavirüsün neden olduğu hastalığa ise covid-19 ismi verilmiştir.

Corona virüsü salgını nedir ?

Corona virüsü salgını, solunum yolu hastalıklarına yol açan virüsler grubunda yer almaktadır. Solunum yolu hastalıkları ÜSYE ve ASYE olarak iki grubu ayrılmaktadır. ÜSYE ( Üst solunum yolu enfeksiyonları ) soluk borusunun ortasına kadar gelen ve genellikle nezle belirtileri gösteren rahatsızlıktır. ASYE ( Alt solunum yolu enfeksiyonları ) soluk borusu ortasının alt kısımlarına doğru inen ve genellikle zatürre rahatsızlığının görüldüğü enfeksiyonlara verilen isimdir. Üst solunum yolunda yaygın olarak rastlanan nezle şikayeti, hapşırma, öksürük, ateş ve halsizlik gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Alt solunum yolunda ölümcül olabilecek dereceye gelen zatürrede ise balgam, yüksek ateş, solunum yetmezliği sorunları, akçiğer dokusunda enfeksiyon gibi belirtiler gözlenmektedir.

“Corona” virüsü birden fazla virüs grubunu temsil eden isim olarak adlandırılmaktadır. 2000 yılında bazı corona virüs grubunda mutasyon gözlenmesi sonucu, bu grup virüslerin zatürre yapabilme kapasitesi gelişmiştir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında zatürre yapan virüs olarak kayıtlara geçen corona virüsleri üçüncü atak olarak görülmektedir. SARS ve Mers-COV virüslerinden sonra bunun ismide 2019-NcoV olarak adlandırılmıştır.

Corona virüsü salgınının etkileri nelerdir ?

Corona virüsü salgınının Asye ve Üsye gibi hastalıklara neden olarak insan sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Corona virüsü salgını temas yoluyla kolaylıkla salgın olabilmektedir. Çin’in Wuhan kentinde başlayan salgın şuana kadar ülkede 830 kişide enfekte olarak rastlanmıştır. Fransa’da 2 kişiye rastlanırken, Tayland, Japonya ve Vietnam’da ise birden fazla corona virüsü salgınına rastlanmıştır. ABD, Avustralya ve Singapur’da ise bir kişide corona virüsüne karşı enfekte olduklarına rastlanmıştır. Corona virüsünden dolayı yaşanan ölümlerin yarısının 80 yaşın üzerinde olduğu, Çin medyası tarafından açıklanmıştır.

Corona virüsünün ekonomiye etkisi

Dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin, corona virüsünden ekonomik olarak etkilenmiştir. 2019 yılında ekonomik olarak 6,1 oranında büyüme kaydeden Çin hükümetinin, 2020 yılında beklenenden, yüzde 1,2 puan oranında kayıp tahmin edilmektedir.

Corona virüsü salgınının tedavisi nasıl yapılır ?

Malesef corona virüslerine karşı çogalmasını engelleyici ya da virüsü etkileyebilecek antiviral ajanlar (ilaçlar) bulunmamaktadır. Salgının rastlandığı bölgeler karantina altına alınmıştır.

INFLUENZA VİRÜSÜ NEDİR ?

KIŞ AYLARINDA HASTALIKLARDAN KORUNMA YOLLARI NELERDİR ?

Yorum yapabilirsiniz