Bilimsel

Çinko nedir & faydaları nelerdir ?

çinko nedir & faydaları nelerdir
çinko nedir & faydaları nelerdir
240views

İnsanların yaşamında olmazsa olmaz arasında yer alan çinko oldukça önemlidir. Sağlıklı bir yaşam için almamız gereken minerallerden birisidir. Çinkonun faydaları nelerdir ? Hangi besinlerde bulunur ? Eksikliğinde neler görülür ?

Çinko hemen hemen tükettiğimiz birçok besinde bulunmaktadır.

Çinkonun alımı yaşa ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. Bazı durumlar da örneğin, hastalık durumlarında kişiye göre değerler belirlenebilmektedir. Bunlar dışında günlük alınması gereken ortalama değerler ise; bebeklerde 5 mg, çocuklarda 10-15 mg, yetişkinlerde ise 12-15 mg olarak önerilmektedir.

Çinko’nun faydaları nelerdir ?

 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve normal fonksiyonlarında oldukça önemli bir mineraldir. Serbest radikallere karşı immün sistemin direncini arttırır. Kemik gelişiminde önemli rolü bulunmaktadır.
 • Yetişkinlerde üreme sağlığı için önemli bir mineraldir. Özellikle prostat kanserine karşı faydası bulunmaktadır. Cinsiyet organlarının gelişmesinde önemli bir mineraldir.
 • Göz sağlığında ve göz hastalıklarına karşı önemli besin kaynağıdır. Vücudumuzda bulunan birçok enzimin salgılanmasında aktif rol oynamaktadır.
 • Cilt sağlığında önemli etkileri bulunmaktadır. Yaraların iyleşmesinde önemli etkileri vardır. Özellikle pişik sorunlarının iyleşmesinde çinko içerikli kremler tercih edilmektedir.
 • Saç ve tırnak sağlığında oldukça önemlidir. Büyüme ve gelişme döneminde sağlıklı bir gelişim için düzenli olarak alınması gerekmektedir.

Çinko hangi besinlerde bulunur ?

Kuru yemişler: Badem, ceviz, yerfıstığı, ay çekirdeği, antep fıstığı, kaju, kabak çekirdeği,

Sebzeler ve baklagiller: Ispanak, mantar, kuru bamya, börülce, bezelye, yeşil mercimek, nohut, kuru fasulye, kuşkonmaz, bamya, kuru bakla, yeşil mercimek, kırmızı mercimek,

Hayvansal gıdalar ve deniz ürünleri: Kuzu eti, dana eti pirzola, dana eti bonfile, keçi eti, sığır eti, dana çiğeri, hindi eti, tavuk eti, yumurta, hamsi, karides, istiridye, ıstakoz, yengeç,

Süt ve süt ürünleri: Süt, yoğurt, peynir, kaşar, kefir,

Çinko eksikliğinde neler yaşanır ?

 • Saçlar cansızlaşır ve sürekli saç dökülmesine neden olmaktadır.
 • Tırnakların sağlıklı yapısı bozulur; kolay kırılır ve uzaması zorlaşır.
 • Yaraların iyileşme süreleri oldukça gecikir. Deri rahatsıklıkları yaşanmaktadır.
 • Çinko eksikliğinde koku ve tat alma duyusunda değişimler yaşanır.
 • Sinirlilik hali ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara neden olabilmektedir.
 • Çinkonun bağışıklık sistemindeki aktif rolünden dolayı eksiklik olması durumunda hastalıklara karşı daha savunmasız bir immün sistem oluşabilir.

VİTAMİN NEDİR ? VİTAMİNLERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

Yorum yapabilirsiniz