BilimselGündem

Buzullarda donmuş, saklı virüsler bulundu !

Buzullarda donmuş saklı virüs bulundu
Buzullarda virüsler bulundu
218views

Dünya son zamanlar da Çin’de başlayan corona virüsü ve Nijerya’da lassa ateşi virüsü vakalarına karşı çözüm ararken, virüslerle ilgili yeni bir bilgi geldi. Buzullarda yapılan araştırmalar da daha önce hiç görülmemiş virüsler keşfedildi. Bulunan yeni virüsler üzerinde bilim adamları tarafından araştırmalara başlandı. Peki virüs nedir ? Yıllar boyunca saklı kalabilen virüsler hakkında..

Çin’in Wuhan kentinden başlayan corona salgını son dönemlerde dünyayı etkileyen salgın olarak kayıtlara geçmiş ve panik yaratmıştır. Dünya sağlık örgütü acil durum ilan ederken, corona salgını şuana kadar 200 kişinin üzerinde ölümüne neden olmuştur. Ayrıca ülkemizde geçtiğimiz günlerde corona virüsü hakkında sağlık bakanlığı tarafından toplantı gerçekleştirilmiştir. Birçok ülkede corona virüsü vakasına rastlanırken ülkemizde şu ana kadar corona virüsü vakasına rastlanmamıştır.

VİRÜSLER SADECE CANLI HÜCRELERE ENFEKTE OLABİLİR

Virüs nedir, yıllarca nasıl saklı kalabiliyor ?

Canlıları hastalandırma yeteneğinde olan, sadece canlı yapılar ile çoğalabilen ve gözle görülmeyecek kadar küçük organizmalardır. Virüsler en küçük ve basit yapılı organizma olarak kabul edilmektedir. Gözle görülmeyecek kadar küçük olmanın dışında, ışık mikroskopuyla bile görülmemektedir. Virüslerin hastalandırma yetenekleri, bakteriler ya da mantarlarda ki gibi zehirleyerek değil, bulunduğu bölgede canlının hücrelerini kullanarak oluşturmaktadır. Virüsler devamlı çoğalarak canlının yaşamsal faaliyetlerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Virüsler hücre yapısına (metabolizmaya) sahip olmayan genetik taşıyıcılardır. Tek başına beslenme yapamazlar. Çoğalabilmek için bir hücreyi ele geçirerek, hücrenin maddelerini kendi DNA kodları işlemek üzerine kullanırlar. Bundan dolayı virüsler canlılık ağacında görülmezler. Genetik çeşitliliği arttırmada ve yatay gen aktarımında virüslerin görevi oldukça önemlidir.

Çin’in kuzeybatı bölgesindeki Tibet Platosu’nda tahminen 15 bin yıllık bir buzullarda donmuş saklı virüsler bulundu. Bilim adamları tarafından yapılan çalışmalarda 33 virüs tespit edilmiş, bunun 28’inin daha önce hiç görülmemiş virüs olduğu keşfedilmiştir. Bulunan virüs grubu üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Buradaki olayın ürkütücü tarafı ise, iklim değişikliklerine bağlı eriyen buzullardan daha önce hiç görülmemiş virüslerin canlı yaşamı için yeni hastalıklar ve yeni salgınlar oluşturmasıdır.

INFLUENZA SALGINI NEDİR , KAÇ TÜR INFLUENZA VARDIR ?

ÇİN’DE ORTAYA ÇIKAN CORONA VİRÜSÜ SALGINI NEDİR ?

LASSA ATEŞİ VİRÜSÜ SALGINI NEDİR HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

1 Comment

  1. BUZULLARDAKİ VİRÜSLER HAKKINDA:
    Ölümcül virüsler hakkında bilgi vermeden önce kısa bir virüs tanımı yapalım. Virüsler hücresel yapısı bulunmayan, konak canlı olmadan kendi kendilerine metabolik faaliyetlerini yürütemeyen organizmalardır. DNA ve RNA bulundurduklarından genetik element olarak tanımlanır. İşte virüsü tehlikeli ve ölümcül kılabilen en önemli faktör de budur. Yani genetik materyallere sahip olmaları. Bildiğimiz virüslerin yanı sıra bilmediğimiz keşfedemediğimiz milyonlarca virüs çeşidi vardır. Son zamanlarda giderek yaygınlaşan Çin’in Wuhan kentinden tüm Dünya’ya yayılan Koronavirüs, Nijerya’da acil duruma ve kırmızı alarmlara sebep olan Lassa virüsü, HIV, Ebola, Margburg, kuduz virüsü, çiçek virüsü, Hantavirüs bilinen ölümcül virüslerdendir. Fakat bence asıl korkunç olan son zamanlarda bilim insanlarının buzullar hakkında söyledikleri. Bildiğimiz üzere küresel ısınma ile birlikte buzul kütleleri giderek azalmakta, buzullar erimektedir. Aktarılan bilgilere göre eriyen buzulların altında kalan kısımlarda şu anda bildiğimiz virüslerden daha tehlikeli olan milyonlarca tür bulunmakta. Üstelik virüsler ışık mikroskobu ile bile çok zor fark ediliyor ne yazık ki. Bu anlamda yapılabilecek tek şey küresel ısınma ile ilgili tedbirlerin arttırılıp yasallaştırılmasıdır. Toplum bu hususta bilinçlendirilmeli, bu yeni virüslere Koronavirüs, Ebola, Lassa virüsleri gibi hazırlıksız yakalanmamalıdır. Özellikle BBC’nin resmi sitesinde “Buzullardaki Salgın Hastalıklar” ve “Ölümcül Buzul Virüsleri” başlıkları altında bu virüsler hakkında çeşitli bilgiler verilmektedir.

Yorum yapabilirsiniz