BilimselGündem

Buzullarda donmuş, saklı virüsler bulundu !

Buzullarda donmuş saklı virüs bulundu
Buzullarda virüsler bulundu
244views

Dünya son zamanlar da Çin’de başlayan corona virüsü ve Nijerya’da lassa ateşi virüsü vakalarına karşı çözüm ararken, virüslerle ilgili yeni bir bilgi geldi. Buzullarda yapılan araştırmalar da daha önce hiç görülmemiş virüsler keşfedildi. Bulunan yeni virüsler üzerinde bilim adamları tarafından araştırmalara başlandı. Peki virüs nedir ? Yıllar boyunca saklı kalabilen virüsler hakkında..

Çin’in Wuhan kentinden başlayan corona salgını son dönemlerde dünyayı etkileyen salgın olarak kayıtlara geçmiş ve panik yaratmıştır. Dünya sağlık örgütü acil durum ilan ederken, corona salgını şuana kadar 200 kişinin üzerinde ölümüne neden olmuştur. Ayrıca ülkemizde geçtiğimiz günlerde corona virüsü hakkında sağlık bakanlığı tarafından toplantı gerçekleştirilmiştir. Birçok ülkede corona virüsü vakasına rastlanırken ülkemizde şu ana kadar corona virüsü vakasına rastlanmamıştır.

VİRÜSLER SADECE CANLI HÜCRELERE ENFEKTE OLABİLİR

Virüs nedir, yıllarca nasıl saklı kalabiliyor ?

Canlıları hastalandırma yeteneğinde olan, sadece canlı yapılar ile çoğalabilen ve gözle görülmeyecek kadar küçük organizmalardır. Virüsler en küçük ve basit yapılı organizma olarak kabul edilmektedir. Gözle görülmeyecek kadar küçük olmanın dışında, ışık mikroskopuyla bile görülmemektedir. Virüslerin hastalandırma yetenekleri, bakteriler ya da mantarlarda ki gibi zehirleyerek değil, bulunduğu bölgede canlının hücrelerini kullanarak oluşturmaktadır. Virüsler devamlı çoğalarak canlının yaşamsal faaliyetlerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Virüsler hücre yapısına (metabolizmaya) sahip olmayan genetik taşıyıcılardır. Tek başına beslenme yapamazlar. Çoğalabilmek için bir hücreyi ele geçirerek, hücrenin maddelerini kendi DNA kodları işlemek üzerine kullanırlar. Bundan dolayı virüsler canlılık ağacında görülmezler. Genetik çeşitliliği arttırmada ve yatay gen aktarımında virüslerin görevi oldukça önemlidir.

Çin’in kuzeybatı bölgesindeki Tibet Platosu’nda tahminen 15 bin yıllık bir buzullarda donmuş saklı virüsler bulundu. Bilim adamları tarafından yapılan çalışmalarda 33 virüs tespit edilmiş, bunun 28’inin daha önce hiç görülmemiş virüs olduğu keşfedilmiştir. Bulunan virüs grubu üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Buradaki olayın ürkütücü tarafı ise, iklim değişikliklerine bağlı eriyen buzullardan daha önce hiç görülmemiş virüslerin canlı yaşamı için yeni hastalıklar ve yeni salgınlar oluşturmasıdır.

INFLUENZA SALGINI NEDİR , KAÇ TÜR INFLUENZA VARDIR ?

ÇİN’DE ORTAYA ÇIKAN CORONA VİRÜSÜ SALGINI NEDİR ?

LASSA ATEŞİ VİRÜSÜ SALGINI NEDİR HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Yorum yapabilirsiniz