KozmetikUncategorized

Bıttım sabunu nedir ? Faydaları nelerdir ?

Bıttım sabunu nedir ?
Bıttım sabununun faydaları
202views

Botan sabunu” olarak da bilinen bıttım sabunu, içeriğinde menengiç ağacı ve yabani fıstık bitkisi yağlarının kullanılmasıyla elde edilen sabun türüdür. Bıttım sabunu ülkemizin Siirt ilinde yapılmaktadır. Doğal olmasından dolayı saç dökülmesi, deri dökülmesi ve mantar gibi birçok cilt problemlerinde kullanılmaktadır.

Bıttım sabununun faydaları nelerdir ?

Saç dökülmesi şikayetlerinde kullanılan bıttım sabunu, saç derisindeki yaraları iyileştirme özelliğine sahiptir. Kuru saçların nemlenmesini sağlamasından dolayı parlak ve canlı görünmesini sağlar. Saçlardaki kırıklıkları önler ve onarıcı özelliği bulunur. Ayrıca saç diplerinde oluşan kepeklenmeyi önlediği bilinmektedir. Doğal bir sabun olan bıttım sabunu uzun süreli ve doğru kullanıldığı zaman etkisini göstermektedir.

Deri hastalıkları arasında yer alan sedef, mantar ve egzama hastalıklarında yaraları iyileştirme özelliğine sahiptir. Egzama ve mantar hastalığı inatçı ve tekrar edebilen rahatsızlıklar arasında yer alır. Sedef hastalığı ise ciddi cilt hastalıkları arasında yer alır. Vücut üzerinde oluşan sedef yaralarını iyileştirici özelliği bulunur. Bundan dolayı bıttım sabununun etkili olması için uzun süreli ve doğru şekilde kullanmak gerekir.

Akne ve sivilce problemlerinde bıttım sabunu tercih edilebilir. Vücut üzerindeki tıkalı gözenekleri açar ve cildin nefes almasını sağlar. Gözenekleri temizleme özelliğinden dolayı siyah nokta oluşumunu engeller. Bıttım sabunun antiseptik özelliği bulunmasından dolayı deride bulunan mikropları öldürücü özelliği bulunmaktadır. Cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar. Kuru ciltlere karşı nemlendirici özelliği bulunmaktadır.

Kullandığımız şampuan ve kozmetik ürünleri, içeriğindeki kimyasallardan dolayı cilt problemleri yaratabilmektedir. Özellikle ciltte sıkça yaşanan kuruluktan dolayı deri dökülmesi meydana gelir. Deri dökülmesine karşı cildi onarıcı özelliği bulunmaktadır. Peeling etkisinden dolayı ciltte yaşanan deri dökülmelerinde ölü derileri ve cildi temizleme özelliği bulunur. Bıttım sabununun doğal olmasından dolayı vücudunuzda ve saçlarınızda güvenle kullanabilirsiniz.

Yorum yapabilirsiniz