Sağlık

Bibliyomani nedir ?

272views

Bibliyomani; kitap sevgisinin aşırı kitap düşkünlüğü , takıntı haline dönüşmesi olarak tanımlanır.

Yüzyılın hastalıkları arasında yer alan bibliyomani, yunanca biblion (kitap), latince mania (hastalık) sözcüklerinin birleşmesi ile “kitap hastalığı” olarak tanımlanmıştır. Hastalığın belirtisi aşırı şekilde kitap biriktirme, koleksiyon haline getirme, sosyal ilişkilerden uzaklaşma gibi görülür. Bibliyoman kişilerde aşırı kitap sevgisi oluşur. Bu sevgi hastalık boyutuna ulaşır ve sonunda takıntı haline gelir. Psikolojik rahatsızlıklar arasında yer alan “obsesif kompülsif” olarakta tanımlanır.

Hastalığın önemli olan boyutu ise; kitapları çoğunlukla okumak için değil sadece sahip olmak için satın almalarıdır. Kitapları seçmeden, ilgi alanı olmadan, sırf kokusu için yada kapağına bakarak bile satın alabilirler. Sürekli kitap satın alma dürtüsü arzusu oluşur. Düşünceleri, tutkuları sadece kitap almak yaşadığı ortamı kütüphane haline getirmektir. Kitaplar için paradan ziyade tüm benliklerini verirler. Kitap satın almak için para miktarının önemi yoktur.

Bibliyoman terimi ilk olarak, İngiliz Dr. John Ferriar tarafından, Richard Heber’e yazılan bir şiir içinde kullanılmıştır. Fransız roman yazarı, Gustave Fluabert (12 Aralık 1821) ise gerçek bir olaydan esinlenerek “Bibliomanie” isminde romanında hastalığı kaleme almıştır. Flaubert edebiyat eleştirmenleri tarafından modern romanın kurucusu kabul edilir. Japonya’da ise buna benzer rahatsızlığa “Tsundoku” terimi verilmiştir.

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz