Sağlık

Beta glukan nedir & faydaları nelerdir ?

Beta glukan nedir & faydaları nelerdir ?
Beta glukan nedir & faydaları nelerdir ?
240views

Hastalıklara karşı bağışıklık sistemi oldukça önemlidir. Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarda tepki verebilmesi için bazı besin kaynaklarına ihtiyaç duyarız. Bunlardan biri de genellikle takviye edici ürünlerin isminde duyduğumuz Beta glukan‘dır. Beta glukan kompleks şeker (polisakkarit) yapıda besin kaynaklarıdır. Ekmek mayası hücre duvarından çözülerek elde edilen basit bir polisakkaritdir.

Beta glukanın etki mekanızması ve çeşitleri nelerdir ?

Beta-glukanların etki mekanızması; akyuvarları (lökosit) aktive etme, patojenleri yok edici hücreleri (makrofaj) aktive etme ve hücreler arası iletişimi sağlayan protinlerin (sitokin) üretimini uyarıcı yeteneklerinden kaynaklanır. Beta-glukanlar doğal bağışıklık sistemi tarafından tanınırlar. Bu tanınma hücresel yanıtları uyarır ve savunma sisteminin verdiği yanıtın düzenlenmesinde rol almaktadır. Doğal öldürücü hücreler beta-glukanı bağlayan özel yüzey reseptörlerine sahiptirler.

 • Tahıl temelli beta-glukanlar suda çözülme özelliklerinden dolayı insan diyetinde çözünür lif desteği olarak önemli rol almaktadır. Tahıllar içerisinde en yoğun miktarda beta-glukanı yulaf içermektedir. 
 • Suda çözünmeyen, ekmek mayası veya mantardan elde edilen beta-glukanların molekül yapıları, suda çözünenlerden farklıdır.
 • Suda çözülen ve çözülmeyen beta-glukanların kullanım alanları, etki mekanizmaları ve vücut içerisinde ki görevleri arasında büyük farklılık gözlenmektedir.
 • Bağışıklık sistemin savunmasını yapan beyaz kan hücreleri üzerindeki reseptörlere bağlanarak, savunma sistemini harekete geçirmesinden dolayı yıllardır bağışıklık sistemi destekleyici olarak değer kazanmış tamamen doğal bir besin desteğidir.
 • İmmunolojik olarak etkileri kanıtlanmıştır.

“Ekmek mayasından elde edilen beta-glukanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya çıkaran birçok araştırmalar mevcuttur. Beta-glukan’ın sağlık üzerindeki olumlu etkileri ABD’de FDA (Food Drug Administration) ve Avrupa’da EFSA (European Food Safety Administration) gibi gıda denetim kuruluşları tarafından onay almıştır.”

Beta glukanın faydaları nelerdir ?

 • Suda çözünmeyen beta glukanların bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri bulunmaktadır.
 • Beta-glukan, vücudumuzda virüs, bakteri ve mantar gibi organizmaların neden olduğu enfeksiyonlara karşı vücut direncinin artmasını sağlar.
 • Enfeksiyonlara karşı savunmada görevli hücreleri aktive ederek yabancı hücreleri yok eden ve vücudun savunma mekanizmasını harekete geçiren reaksiyonu başlattığı gözlenmiştir.
 • Beta-glukan bağışıklık sistemini uyardığı gibi, aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlü bir düzenleyicisi olarak da etki göstermektedir.
 • Suda çözünen beta-glukanların sindirim sisteminde oluşturdukları jel yapısından dolayı kolesterol ve kan şekerini olumlu yönde etkilemektedir. Buna bağlı olarak kalp damar hastalıkları riskini azaltmaktadır.
 • Yulaf kaynaklı beta glukan, kandaki kolesterol düzeyini ve karbonhidratın kandaki glukoz oranını düzenlemektedir.
 • Sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkilerini açıklayan yüzün üzerinde yayınlanmış bilimsel çalışma bulunmaktadır.

Tahıllarda bulunan beta glukan oranları

Arpa, yulaf, buğday ve çavdar gibi tahıl ürünlerinden beta-glukan
elde edilmektedir. Tahıl türleri içerisinde beta-glukan yoğunluğu
en fazla olan yulaf kepeğidir. Mantardan elde edilen beta-glukan en pahalı olanıdır. Bunu sırasıyla arpa, yulaf ve mayalardan elde
edilen beta-glukanlar izlemektedir.

Yulaf kepeğiB-glukan %7
Kuru yulafB-glukan %5
ArpaB-glukan %5
BuğdayB-glukan %2
ÇavdarB-glukan %2
MantarBelirtilmedi.
Ayrıca bira mayasından %80 saflıkta beta-glukan elde edilebilir.
https://oneymis.com/sirke-cesitleri-ve-faydalari/

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz