EnstrümanlarMüzik

Arp nedir ?

Arp nedir ?
Arp nedir ?
810views

Arp; çoğunlukla klasik batı müziğinde tercih edilen, sabit sesli ve telli bir müzik aletidir. Her tel üç ayrı ses çıkarabilmektedir.

Telli müzik aletleri arasında yer alır. Bu müzik aletinde toplamda 47 tel ve 7 pedal bulunmaktadır. Gam notalarının karşılığı olan yedi pedalın tutturulmuş olduğu oluk hazinesi ile birlikte çınlama kasası ve konsol bölümlerinden oluşmaktadır. Tellerin çekilmesi ile ses çıkartılmaktadır. Pedalların üç ayrı konuma getirilmesi sayesinde tellerin sesi değiştirilebilmektedir. Teller kısadan uzuna doğru sıralanmaktadır. Perdelerin tizden pese doğru sıralanmasına denk düşer. Çeşitleri kemerli, köşeli, çerçeveli ya da yay biçiminde yapılmaktadır.

Sanatçılarına arpist denilmektedir. Roma ve eski Yunan’da yaygın olmasada kullanılmıştır. İlkçağın Akdeniz ve Ortadoğu uygarlıklarında yaygın olarak kullanılmıştır. Mezopotamya’da dikey kullanılan müzik aletlerinin yanı sıra yatay şekilde olanlarınında kullanıldığı söylenmektedir. Yatay kullanılan çeşitleri calgıcının kucağına yerleştirmesi ile mızrap yardımıyla telleri çekerek ses çıkartılmaktadır. 600 lü yıllardan sonra yatay kullanılan çeşitleri Avrupa ve Orta doğuda yerini modern arp aletlerine bıraktığı söylensede günümüzde Afrika’nın bazı uzak bölgelerinde kullanıldığı söylenmektedir. Dikey kullanılan arp aletleri iki el kullanılarak tellerin çekilmesi sonucu ses çıkartılmaktadır. Senfoni orkestralarında kullanılan keman, piyano, gibi enstrümanlar ile birlikte çalınan müzik aletidir.

Ünlü sanatçımız Fatma Ceren Necipoğlu

Fatma Ceren Necipoğlu kimdir ?

Ülkemizde arp sanatçısı denilince ilk akla gelen Fatma Ceren Necipoğlu olmaktadır. Ünlü arp sanatçımız 18 Ocak 1972 yılında İstanbulda doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini İstanbulda tamamlamıştır. 1992 yılında Alman lisesi mezuniyetinden sonra İstanbul Belediye konservatuvarı ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Arp bölümünde aldığı eğitimden sonra 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mütercim tercümanlık bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. Yüksek lisansını Louisiana devlet üniversitesi müzik fakültesi arp sanat dalı ve İndiana üniversitesi müzik fakültesi bu müzik aletinin sanat dalında yapmıştır.

2001 yılından sonra Anadolu üniversitesi devlet konservatuvarında öğretim görevlisi olarak arp ve piyano eğitimi vermiştir. Anadolu üniversitesi senfoni orkestrasında konserlere çıkan Fatma Ceren Necipoğlu 60’ın üzerinde konser vermiştir. Almanca, Fransızca ve İngilizce bilen Necipoğlu ülkemizde okullardaki arp sanat dalına büyük katkılar sağlamıştır. Brezilya’nın başkenti Rio de Janerio’da verilen arp konseri sonrası uçağın Atlas okyanusuna düşmesi sonucu 1 Haziran 2009 yılında yaşamını yitirmiştir.

Ünlü sanatçımız Şirin Pancaroğlu

Şirin Pancaroğlu kimdir ?

Ünlü sanatçımız ve besteci Şirin Pancaroğlu 1968 yılında Ankara’da doğmuştur. Klasik müzik geleneğinden yetişen Şirin Pancaroğlu ülkemizde önde gelen arp sanatçıları arasında yer almaktadır. İstanbul’da başladığı müzik eğitimine Cenevre konservatuvarında sürdürmüştür. Yüksek lisansını İndiana üniversitesi müzik fakültesinde yapmıştır. Ayrıca Türk müziği, doğaçlama, avangart ve tango türlerindeki çalışmaları ve mizansen içeren performansları ile bilinmektedir.

Yorum yapabilirsiniz