Sağlık

Aromaterapi nedir ?

235views

Antik çağ zamanı eski mısırda mumyalama işlerinde, eski çin uygarlığında ise tanrıya şükran ifadesi olarak kullanılan aromaterapi daha sonra hastalıkların oluşmasını önleyici yada oluşan hastalığın tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

Bitkilerin kök yaprak yada çiçek kısımlarını damıtılarak bitkisel yağlar elde edilir. Elde edilen yağlar aroma terapi tedavisinde kullanılır. Aroma terapide iki çeşit yağ oluşturma şekli vardır. Presleme yöntemi ile sabit yağlar, buhar distilasyonu ilede uçucu yağlar elde edilir. Bu yöntemler bitkilerin türüne göre kullanılmaktadır. Eski çağlarda tedavide sıkça kullanılan bu yöntem modern çağda teknolojinin büyümesi nüfusun artması sonucu yerini daha çok sentetik ilaçlara bırakmıştır.

Günümüzde aromaterapik yağlar fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklarda kullanılmaya devam etmektedir. Örneğin çörek otu yağı bağışıklık sistemini güçledirmede, lavanta yağı solunum sisteminde ve rahatlatmada, yasemin yağı eklem ağrılarında, çay ağacı yağı akne ve kepeğin giderilmesinde kullanılmaktadır.

Yorum yapabilirsiniz