Bitkiler

Argan nedir ?

Argan nedir ?
Argan nedir ?
472views

Bilimsel ismi argania olarak geçen argan, Fas’ın güneybatısında çölde ve kireçli topraklarda yetişen fundagiller familyasına ait bitki türüdür.

Son zamanlarda dermatoloji alanında adını sıkça duyduğumuz argan yağı, bitkinin meyvelerinin çekirdeklerinden elde edilmektedir. 200 yıla yakın süre yaşayabilen bir ağaç türüdür. Argan ağacı dikenli bir yapıya sahiptir ve yaprakları sarı ve yeşil renkte olmaktadır. Meyveleri ülkemizde yetişen ceviz ya da badem ağacının meyvelerinin kabuğu gibi sert kabuğa sahiptir. Meyvelerinin şekli zeytin ağacının meyvesine benzetilmektedir.

Dünya üzerinde yetiştiği yer sınırlı olduğu için kıymetli bir yağ türüdür. Mutfaktada kullanılan argan yağı, özellikle kozmetik alanında kendini kanıtlamış, oldukça yararlı bir yağ türüdür. Argan yağı kullandığımız şampuanlardan cilt kremlerine, yüz maskelerinden tırnak bakımına kadar birçok üründe tercih edilen bir yağ türü olmuştur. Argan yağı içerik olarak A, C, E vitaminleri, esansiyel yağ asitleri, linoleik asit, omega-6 ve polifenoller içermektedir.

Argan yağı faydalı yağlar arasında yer almaktadır

Argan yağı faydaları nelerdir ?

  • İçerdiği E vitamini sayesinde nemlendirici etkiye sahiptir. Vücudun herhangi bölgesinde oluşan çatlaklarda ve kurulukta tercih edilen bir yağ olmuştur. Kış aylarında dudakların nemsiz kalmasından dolayı dudaktaki kuruluğada iyi gelmektedir. Cildi yumuşatıcı ve parlak görünmesini sağlayıcı özelliği vardır.
  • Ciddi ve önemli cilt rahatsızlıkları arasında yer alan sedef ve egzema rahatsızlıklarında yardımcı olarak kullanılmaktadır. Tırnak etindeki soyulmalarda kullanıldığı zaman onarıcı etkiye sahiptir. İçerdiği antioksidan sayesinde cilt yaşlanmasını geciktirici özelliği vardır.
  • Saçlardaki kepeklenme sorunlarında da kullanılmaktadır. Saç diplerini nemlendirdiği için kepeklenmeyi azaltmaktadır. Saçların parlak ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Saçlardaki kırılmaları onarıcı özelliği bulunaktadır. Saçların gür görülmesini sağlamaktadır.
  • Cilt için hücre yenileme özelliği sayesinde oluşan akne ve sivilcelere karşıda etkilidir. Vücudun fazla yağ üretmesinden cilt üzerindeki gözenekler tıkanmaktadır. Özellikle yüz bölgesinde gözeneklerin tıkanması sonucu akne, siyah nokta ve sivilce oluşmaktadır. Argan yağının bu cilt problemlerine karşı onarıcı ve engelleyici özelliği bulunmaktadır.

Not: Hedera Helix ( duvar sarmaşığı ) bitkisinin bulunduğu mekanı güzelleştimesi dışında ne gibi faydası bulunmaktadır ?

Yorum yapabilirsiniz