BilimselSağlık

Antikor nedir & önemi nedir ?

Antikor nedir ?
antikor nedir
288views

Vücudumuza dışarıdan gelen yada vücut içerisinde olan bize zarar verici maddelere ( patojenlere ) karşı bağışıklık sistemimizin reaksiyon göstererek ürettiği organik maddeye antikor denir.

Antikorun görevi nedir ?

Antikorun yapısı büyük proteinlerden oluşmaktadır. Antikorun üretilmesine sebep olan maddelere ise “antijen” adı verilir. Antikorun görevi antijenler ile savaşması ve olası bir hastalığa karşı savunma görevi üstlenmesidir. Vücuda yeni giren bir antijene (virüs) karşı bağışıklık sisteminin yeterli miktarda antikor üretmesi iki hafta süreyi bulabilmektedir.

Yeni üretilen antikorlar, virüslere bağlanarak vücutta çoğalmasını engeller. Ayrıca vücuda daha fazla zarar vermeden yok olmasını sağlarlar. Antikorları kısaca tanımlamak gerekirse eğer, bağışıklık sisteminin insan vücudunda hastalığa neden olacak her türlü patojenlere karşı kullandığı silah diyebiliriz.

ANTİKOR ÜRETİLMESİNDE AŞILANMANIN ÖNEMİ

Antikor üretilmesinde aşının önemi nedir ?

Örneğin, yapılan aşıların yapısı antijenlerden oluşmaktadır. Zayıflatılmış yada nötralize edilmiş antijenleri (virüsleri) bağışıklık sisteminin tanıması için önceden aşı uygulanmaktadır. Aşının amacı ölümcül yada hastalığa neden olacak virüsleri vücuda enjekte ederek bağışıklık sisteminin o virüse karşı yeni antikor üretmesini sağlamaktadır. Aşının insan hayatında ne kadar önemli olduğu burada ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizde dünyaya gelen her birey doğumdan itibaren belli yaşına kadar bazı hastalıklara karşı aşılanmaktadır. Hangi aşıların ne zaman yapıldığı sağlık bakanlığı resmi sitesinde yer almaktadır.

Bakınız: https://asi.saglik.gov.tr/asi-takvimi2

KARA MÜRVER NEDİR ? FAYDALARI NELERDİR ?

KOENZİM NEDİR FAYDALARI NELERDİR ?

VİTAMİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR ? VİTAMİNLERİN FAYDALARI NELERDİR ?

Yorum yapabilirsiniz