Sağlıkpsikoloji

Anksiyete (kaygı bozukluğu) nedir ?

anksiyete nedir
anksiyete nedir
186views

Psikolojik rahatsızlıklar arasında yer alan anskiyete; uzun süre yaşanılan kötü deneyimler sonucu gelişen gerilimli kaygı duygusudur.

Anksiyete belirtileri nelerdir ?

Aşırı kaygılanma, endişe etme, sinirlilik hali, içe kapanıklık, korku hali, odaklanmada problem, her an kötü birşey olacakmış hissi gibi belirtileri olan anksiyete; kişiyi hem iş hem sosyal hayatında olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Anksiyete kimi zaman başka bir ruhsal rahatsızlığın semptomu olarakta görülmektedir. Kimi zamansa bedensel rahatsızlıkların etkisinden dolayı ortaya çıkabilmektedir.

Fiziksel olarak aşırı terleme, nefes almada zorlanma, kalp çarpıntısı, iştahsızlık, uyuşukluk ve yorgunluk hali gibi etkileri vardır. Uzman tarafından devamlı takip edilmesi gerekir. Kendi içersinde türleri bulumaktadır. İlaç tedavisi yada psikoterapi yöntemi ile tedavi edilir. Anksiyete tedavisi için en önemli olanı ise ne tür bir anskiyete olduğu ve doğru tedavi yöntemidir.

Tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat (M.Ö. 460-377) anskiyete’den şu şekilde bahsetmiştir;

Hipokrat ve anksiyete;

‘Her şey beyinden sadece beyinden kaynaklanır; zevklerimiz beyinden doğar, neşelerimiz, acılarımız, kederlerimiz de. Aynı organ bizi çılgın ya da deli yapar, aynı organ dehşet ya da korku verir,… uykusuzluk ve nedensiz anksiyete’

Anksiyete tarihi;

Søren Kierkegaard ise 1860’lı yıllarda yazılarında değinmiştir. Uzun süreli çalışmaları ise 1920’li yıllarda psikanalizin kurucusu Sıgmund Freud yapmıştır.

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz