SinirbilimBilimsel

Amnezi nedir ?

Amnezi nedir ?
Amnezi nedir ?
247views

Türkçe karşılığı hafıza kaybı olarak adlandırılan amnezi, kısa dönem ya da ileriye dönük bellek yitimi olarak açıklanır.

Amnezi için doğru ve anlaşılır tanımlama yapacak olursak eğer, unutkanlık ile birbirine karıştırılmamalıdır. İş hayatının temposu, yaşadığımız kaygı durumları, stres haline getirdiğimiz düşüncelerimiz bizde zaman zaman unutkanlık hali yaratabilir. Hayatımızın belli dönemlerinde bu unutkanlıkları yaşamamız normaldir.

Amnezide önemli olan ise unutulmayacak temel noktaların, hatıraların ve bellekteki bulunan bilgilerin silinmesidir. Yaşamımız boyunca bizi biz yapan olayların, anıların, bize yön vermiş değerlerin unutulması zordur. Bizim için hayatımızda önem kazanmış asla unutulmayacak kişilerin hatırlanmaması biraz unutkan olmaktan daha ciddi bir sorun olsa gerek.

Amnezide bir başka önemli nokta ise hatırlanmayan ya da silinen bilgilerden sonra geleceğe dair hayal kuramakta zorlanmaktır. Ayrıca yeni bilgilerin edinilmesinide zorlaştırmaktadır. Daha önceki içeriğimizde bahsettiğimiz prosopagnozi rahatsızlığı ile benzerlik gösterdiği sanılabilir yalnız birbiri ile bağlantılı değildir. Amnezi, bazı filmlerin ve kitapların konusu haline bile gelmiştir. Amnezi nedenine göre tedavi edilebilir bir durumdur ve kendi içerisinde birçok türü bulunmaktadır.

Amnezi türleri;

 1. Anterograd
 2. Retrograd
 3. Geçici küresel
 4. Travmatik
 5. Histerik füg ya da dissosiyatif
 6. Kaynak
 7. Çocukluk çağı
 8. Post hipnotik
 9. Prosop
 10. Karartma fenomeni
 11. Wernicke Korsakoff’un sendromu

Amnezi ( hafıza kaybı ) nedenleri nelerdir ?

 • Beyni etkileyen rahatsızlıklar ya da yaralanmalar hafıza kaybına sebep olarak görülebilir.
 • Beyinde bulunan hipokampus ve talamus gibi bölgelerin hasar görmesi hafıza kaybı oluşmasında büyük etkenlerden birisidir.
 • Duyguları ve hatıraları kontrol eden limbik sistemin zarar görmesi hafıza kaybı oluşmasına sebep olabilir.
 • Bazı hastalıklar ya da vitamin eksiklikleri de hafıza kaybına neden olarak görülmektedir.
 • Kullanılan bazı ilaçlarda hafıza kaybına neden olarak görülmektedir.

Not: Prosopagnozi nedir ? Ayrıca Amnezi türleri ve nedenlerinin daha detaylı anlatımını yakın zamanda içeriklerimizde paylaşacağız.

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz