Bitkiler

Alıç nedir ?

Alıç nedir ?
Alıç meyvesi faydaları
229views

Alıç; gülgiller familyasına ait ormanda yetişen, çiçekleri pembe ve beyaz renkte açan, meyveleri ise ortalama 10 cm çapında olgunlaşan bitki türüdür.

Bilimsel ismi “Crataegus Monogyna” olarak adlandırılmıştır. Halk arasında “ekşi muşmula” olarak da bilinen alıç ağacı, dağda ve ormanlık alanda kolaylıkla yetişebilmektedir. Alıç ağacının meyveleri 6 cm ile 10 cm arasında olgunlaşmaktadır. Meyveleri olgunlaşmaya başladıkça kırmızı ve sarımsı renkler almaktadır. Olgunlaştıktan sonra tüketilebilen ve zararı olmayan alıç ağacı meyvesinin ekşimsi bir tadı bulunmaktadır.

Ağacın dalları dikenli ve yabani bir yapıya sahiptir. Alıç ağaçlarının boyu ortalama 7 metreye kadar ulaşabilmektedir. Amerika, Kuzey Asya ve Avrupa’ ya özgü alıç meyvesi geleneksel Çin tıbbında önemli bir yere sahiptir. Çok eski zamanlarda bile ilaç niyetine kullanıldığı bilinmektedir. Meyveleri C vitamini açısından oldukça zengindir. Sağlık açısından birçok faydası bulunan alıç ağacı tam anlamıyla şifa deposudur.

Alıç meyvesinin faydaları nelerdir ?

  • Kalp ve damar rahatsızlıklarında tavsiye edilmektedir. Kalp atışlarının düzenlenmesinde etkisi olduğu bilinmektedir.
  • Kan sulandırıcı ve inceltici etkisinden dolayı tansiyon problemlerinde tavsiye edilmektedir. Damar sertliklerine karşı kullanılmaktadır. Kan dolaşımını düzenleyici etkisi olduğu bilinmektedir.
  • Kalp ve kalp kaslarını kuvvetlendirmede tavsiye edilmektedir.
  • İçeriğinde zengin C vitamini açısından bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede ve vücutta bulunan ve biriken tehlikeli toksinleri atmada kullanılmaktadır.
  • Yaşlılık belirtilerine karşı direnç göstermede etki etmektedir.
  • İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Uyku düzeni sağlamada kullanılmaktadır.
  • Kolestrol ile mücadelede önemli etkileri bulunmaktadır. Kötü kolestrolü azaltmada ve kolestrol seviyelerini normal düzeye getirmede olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

NOT: Kullanmakta olduğunuz ilaçlar varsa ve kronik rahatsızlığınız bulunuyorsa eğer doktor tavsiyesi dışında kullanmanız önerilmez. Tedavi edici bir özelliği yoktur tedaviye yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Altın otu hakkında bilmedikleriniz ?

Yorum yapabilirsiniz