O KİMDİR ?

Alexander Fleming kimdir ?

Alexander fleming kimdir ?
Alexander fleming kimdir ?
403views

Alexander Fleming, 6 Ağustos 1881’de Ayrshire, İskoçya’da doğdu. Tıp okudu ve I.Dünya Savaşı sırasında doktor olarak görev yürüttü. Araştırma ve deneyler yoluyla Fleming, 1928’de penisilin adını vereceği bakterileri yok eden bir ilaç keşfetti. Modern sağlık hizmetlerinde antibiyotik kullanımının yolu bu buluş sayesinde başlamış oldu. Antibiyotiğin bulunması, 1945’te Nobel Ödülü’ne de layık görüldü.

Alexander Fleming – Bakteriyolog- ( 1881-1955 )

Alexander Fleming kimdir ?

Alexander Fleming 6 Ağustos 1881’de İskoçya’nın East Ayrshire kentindeki Lochfield kırsalında doğdu. Ebeveynleri Hugh ve Grace çiftçiydi ve Alexander onların dört çocuğundan biriydi. Ayrıca babası Hugh’nun ilk evliliğinden hayatta kalan çocukları olan dört üvey kardeşi vardı. 1895’te ağabeyi Thomas Fleming ile birlikte yaşadığı Londra’ya taşınmadan önce Louden Moor Okulu, Darvel Okulu ve Kilmarnock Akademisi’ne katıldı. Fleming, Londra’da, temel eğitimini Regent Street Polytechnic’te (şu anda Westminster Üniversitesi) tamamladı.

Alexander Fleming, Bölgesel Ordunun bir üyesiydi ve 1900’den 1914’e kadar Londra İskoç Alayı’nda görev yaptı. Tıp alanına 1901’de Londra Üniversitesi St. Mary’s Hospital Tıp Fakültesi’nde okurken girdi. St. Mary’s’teyken, 1908 altın madalyasını en iyi tıp öğrencisi olarak kazandı.

Alexander Fleming’in 1. dünya savaşı zamanı

Alexander Fleming cerrah olmayı planlamıştı, ancak St. Mary’s Hastanesindeki Aşılama Bölümünde geçici bir pozisyon, yolunu o zamanlar yeni olan bakteriyoloji alanına doğru değiştirdi. Orada, araştırma becerilerini, aşı tedavisine ilişkin devrim niteliğindeki fikirleri tıbbi tedavide tamamen yeni bir yönü temsil eden bakteriyolog ve immünolog Sir Almroth Edward Wright’ın rehberliğinde geliştirdi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Fleming, Kraliyet Ordusu Tıp Birliğinde görev yaptı. Wright tarafından Fransa’nın Boulogne kentinde kurulan geçici bir laboratuvarda yara enfeksiyonlarını inceleyen bir bakteriyolog olarak çalıştı. Fleming, oradaki araştırmasıyla, o sırada yaygın olarak kullanılan antiseptiklerin, vücudun bağışıklık maddeleri üzerindeki azalan etkileri, zararlı bakterileri parçalama yeteneklerinden büyük ölçüde ağır bastığından, yarardan çok zarar verdiğini keşfetti. Bu nedenle, yok etmeye çalıştıkları enfeksiyonlara, antiseptik tedavinin yetersiz kalması sonucu daha fazla asker ölüyordu. Fleming, daha etkili iyileşme için yaraların kuru ve temiz tutulmasını tavsiye etti. Ancak tavsiyeleri büyük ölçüde dikkate alınmadı.

Savaştan sonra St. Mary’s’e dönen Fleming, 1918’de St. Mary’s Aşılama Departmanı müdür yardımcısı görevini aldı. 1928’de Londra Üniversitesi’nde bakteriyoloji profesörü ve 1948’de emeritus bakteriyoloji profesörü oldu.

Fleming, 1921 yılının Kasım ayında soğuk algınlığını üzerinde çalışırken, vücut sıvılarında bulunan hafif antiseptik bir enzim olan lizozimi, burnundan bakteri kültürüne bir damla sümük damlamasıyla keşfetti. Mukusun bakteri büyümesi üzerinde bir tür etkisi olabileceğini düşünerek, bunu kültürle karıştırdı. Birkaç hafta sonra bakterinin çözüldüğünü gözlemledi. Bu, Fleming’in ilk büyük keşfinin yanı sıra insan bağışıklık sistemi araştırmalarına önemli bir katkı sağladı. (Bununla birlikte, lizozimin en yıkıcı bakteriler üzerinde hiçbir etkisi olmadığı ortaya çıktı.)

Penisilinin keşfi

Eylül 1928’de Fleming, ailesiyle birlikte bir ay uzak kaldıktan sonra laboratuvarına döndü ve dışarıda bıraktığı Staphylococcus aureus kültürünün bir küfle (daha sonra Penicillium notatum olarak tanımlandı ) kontamine olduğunu fark etti . Ayrıca bu kalıbı çevreleyen stafilokok kolonilerinin yok edildiğini keşfetti.

Daha sonra olay hakkında şöyle dedi: “28 Eylül 1928’de şafak söktükten hemen sonra uyandığımda, dünyanın ilk antibiyotiği veya bakteri öldürücüsünü keşfederek tüm tıpta devrim yapmayı kesinlikle planlamadım.” Önce maddeyi “küf suyu” olarak adlandırdı ve sonra onu üreten kalıbın ardından “penisilin” olarak adlandırdı.

Lisozimden daha güçlü bir enzim bulduğunu düşünen Fleming, daha fazla araştırma yapmaya karar verdi. Yine de bulduğu şeyin, bunun bir enzim değil, bir antibiyotik olduğuydu. Maddenin daha da geliştirilmesi, önceki çabalarında olduğu gibi tek kişilik bir operasyon değildi, bu nedenle Fleming iki genç araştırmacıyı işe aldı. Üç adam ne yazık ki penisilini stabilize etme ve saflaştırma konusunda başarısız oldu, ancak Fleming penisilinin, uygun şekilde geliştirilebilirse hem topikal hem de enjekte edilebilir formlarda klinik potansiyele sahip olabileceğine dikkat çekti.

Fleming’in keşfinin hemen ardından, Oxford Üniversitesi’nden Howard Florey ve iş arkadaşı Ernst Chain liderliğindeki bir bilim insanı ekibi, penisilini izole etti ve saflaştırdı. Antibiyotik sonunda İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılmaya başlandı ve savaş alanı tıbbında ve çok daha geniş ölçekte enfeksiyon kontrolü alanında devrim yarattı. Florey, Chain ve Fleming, 1945 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü paylaştı, ancak ilişkileri, penisilin için kimin en çok krediyi alması gerektiği konusunda lekelendi. Basın, şans eseri keşfinin zorlayıcı arka hikayesi ve röportaj yapma konusundaki istekliliğinden dolayı Fleming’in rolünü vurgulama eğilimindeydi.

Penisilin keşfinden sonrası

1946’da Fleming, Wright-Fleming Enstitüsü olarak yeniden adlandırılan St. Mary’s Aşılama Departmanının başkanı olarak Almroth Edward Wright’ın yerine geçti. Ek olarak, Fleming Genel Mikrobiyoloji Derneği’nin başkanı, Papalık Bilim Akademisi’nin bir üyesi ve dünyadaki hemen hemen her tıp ve bilim toplumunun onursal üyesi olarak görev yaptı.

Bilimsel topluluğun dışında Fleming, 1951’den 1954’e kadar Edinburgh Üniversitesi’nin rektörü, birçok belediyenin özgür adamı ve Amerikan Kızılderili Kiowa kabilesinin Onursal Şefi Doy-gei-tau olarak seçildi. Ayrıca yaklaşık 30 Avrupa ve Amerika üniversitesinden fahri doktora derecesi aldı.

Fleming 11 Mart 1955’te Londra, İngiltere’deki evinde kalp krizinden öldü. İkinci eşi Dr. Amalia Koutsouri-Vourekas ve ilk evliliğinden olan tek çocuğu Robert tarafından hayatta kaldı.

BENZER İÇERİKLER

KAYNAKLAR

ALEXANDER FLEMİNG KİMDİR ?

Yorum yapabilirsiniz