SağlıkUncategorized

Albinizm nedir ?

Albinizm nedir ?
albinizm nedir
634views

Albinizm; insanlar ve hayvanlar da görülen, genetik bozukluk sonucunda renklenmeyi sağlayan melanin pigmentinin yoksunluğu ya da yetersiz kalması durumunda oluşur.

Albinizm; akromi, akromazya, akromatoz olarak da bilinir.

Albinizmin etkileri

İnsanlar da dış görünümü ciddi boyutta etkileyen bir rahatsızlık olan albinizm, diğer ismi ile halk arasında albino olarak da bilinir. Albinizm rahatsızlığının sebebi, soydan geçen kalıtsal metabolizma hastalığı olmasıdır. Albinizm hastalarında saç, deri, kirpik, kaş, yüz beyaz bir görünüm halini alır. Bazı hastalar da göz bebekleri ve deri hafifçe pembe görünüm alabilmektedir. Göz bebeklerinde ağ tabakasından yansıyan ışık nedeni ile kırmızı görmeniz de mümkündür.

Albinizm hastalarında; gözlerin ışığa karşı hassasiyeti nedeni ile nistagmusa ( gözlerde titreme) sebep olur. Gözlerin ışığa duyarlı olmasından dolayı astigmat ( bulanık görme ) sıkça görülmektedir. Yaygın olmasa da zeka geriliği ya da bedensel gerilikler ile birlikte de görülebilir. Deri hassasiyeti sebebi ile güneşin zararlı ışınlarından oldukça etkilenmektedirler.

Genetik bir rahatsızlık olan albinizm’de; bir çocuğun albinizm olabilmesi için hem anne hem baba ‘albinizm geni taşıyıcısı’ olması gerekir.

Albinizm hayvanlarda da sıkça görülmektedir.

Albino zebra
Albinizmin getirdiği renk farklılığı

Yorum yapabilirsiniz