Bitkiler

Afrika sardunyası nedir & faydaları nelerdir ?

Afrika sardunyası nedir & faydaları nelerdir ?
Afrika sardunyası nedir & faydaları nelerdir ?
730views

Şifalı bitkiler arasında yer alan afrika sardunyası, uzun zamandan beri tedaviye yardımcı gıda takviyesi olarak tercih edilmektedir. Bilinen en iyi özelliklerinden birisi, immün sistemi aktive edici yani hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirici etkisidir.

Afrika sardunyası nedir ?

Bilimsel ismi “pelargonium sidoides” olarak adlandırılan afrika sardunyası, turnagagasıgiller (Geraniaceae) ailesinden, Güney Afrika’ya özgü, tıpta kullanılan çiçekli bitki türüdür. Soğuk algınlığı ve gribe karşı birçok ilaç firması tarafından, piyasaya sürülen ilaçların hammaddesini oluşturmaktadır. Yetiştirildiği bölgelerde geleneksel tıpta da kullanılmaktadır.

 Afrika sardunyasının popüler oluşunun ilk zamanıysa, 1897 yılında Britanya’da tüberküloz tedavisi için ortaya çıkmıştır. Daha sonraları birçok hastalığın tedavisinde tercih edilmiştir. 1900’lü yılların ortalarına gelindiğinde ise antibiyotiklerin geliştirilmesinden dolayı kullanım sıklığı düşüşe geçmiştir.

Pelargonium sidoides

Takviye edici ürünler hazırlanırken kurutulmuş kökleri kullanılmaktadır. Son yıllarda Almanya’da nezle ve soğuk algınlığında kullanımı yaygınlaşmıştır. Ayrıca sinüzit, tonsillit, akut bronşit ve farenjit gibi hastalıklarda tedaviye yardımcı etkisi bulunmaktadır.

Hangi durumlarda kullanılmaz

 • Karaciğer yetmezliği varsa ya da karaciğer hastalıkları bulunan hastaların kullanımı önerilmez.
 • Böbrek yetmezliği bulunan hastaların kullanımı önerilmez.
 • Emzirme döneminde olan hastalar üzerinde yapılan bir çalışma olmadığı için kullanımı önerilmez.
 • Gebelik döneminde kullanımı önerilmez.
 • İçerisinde kumarin adı verilen bir kimyasal, kanın pıhtılaşmasını etkileyebilir. Teorik olarak kanama ile ilgili problemleri olan hastaların durumunu daha kötü hale getirebilir.
 • Galaktozsuz ürünler yemesi gerekenler kullanmamalıdır.
 • Laktozsuz diyet alması gerekenlerse kullanmadan önce hekime ya da eczacıya danışmalıdır.
 • Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanan hastaların (Otoimmün sistem hastalıkları) kullanımı önerilmez. Örneğin: Multipl skleroz (MS), sistemik lupus eritematozus, (SLE), romatoid artrit (RA).
 • Uzun süreli kullanılmasında sindirim sistemi problemleri yaratabilmektedir.

Afrika sardunyasının faydaları nelerdir ?

 • Afrika sardunyası yaygın olarak bronşit ve sinüs enfeksiyonu gibi enfeksiyonlarda kullanılır.
 • Son zamanlarda özellikle inatçı öksürük ve kuru öksürük semptomlarını gidermeye yardımcı olarak kullanılmaktadır.
 • Bazı araştırmacılar, enfeksiyona neden olan bakterileri öldürerek veya bakterilerin vücut içindeki yüzeylere yapışmasını önleyerek işe yarayabileceğini düşünüyor. Ayrıca bağışıklık sisteminin enfeksiyona karşı yanıtını da artırabilir.
 • Soğuk algınlığında günde üç kez alınması, semptomları azaltmaya ve 10 günlük tedaviden sonra soğuk algınlığını gidermeye yardımcı olmaktadır.
 • Boğaz ağrısı ve tonsillofarenjit yaşayan hastalara verildiğinde, 4 günlük tedaviden sonra ağrı ve yutma zorluğu önemli derecede azalma göstermektedir.

Afrika sardunyası nasıl kullanılır ?

Çocuklar Yetişkinler
Bronşit için: 7/12 yaş arası, günde 3 kez 20’şer damla (7gün)Bronşit için: Günde 3 kez 30 damla (7gün)
Bronşit için: 6 yaş altı, günde 3 kez 10’ar damla (7gün)Soğuk alğınlığı için: Günde 3 kez 30 damla (7 gün)
Soğuk alğınlığı için: Günde 3 kez 5-10 damla (5gün)Boğaz ağrısı için: Günde 3 kez 30 damla (7 gün)
Boğaz ağrısı için: 7/12 yaş arası, günde 3 kez 20’şer damla (7gün)Tablet için günde 3 kez 10/30 mg arası kullanılması önerilmektedir.
Boğaz ağrısı için: 6 yaş altı, günde 3 kez 10’ar damla (7gün)Tablet için günde 3 kez 10/30 mg arası kullanılması önerilmektedir.
Afrika sardunyası içeren damla ve tablet formları için hesaplanmıştır.

Yorum yapabilirsiniz